Yüce Türk Milletine Sonsuz Şükranlarımı Sunarım

6 Ocak 2012 günü tutuklandığımda şöyle demiştim: 26. Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanıp, tutuklandı. Takdir, Yüce Türk Milletine aittir.Nefret ve intikam duygularıyla hareket edenler, beni 2 sene, 2 ay hürriyetimden yoksun bıraktılar.

Ancak, Türk Milletinin bizlere gösterdiği sevgi ve destek onların bu oyununa son verdirdi. Öncelikle, Yüce Türk Milletine sonsuz şükranlarımı sunarım.

Bugün benim serbest bırakılmam; Silivri, Hasdal, Mamak, Maltepe, Hadımköy ve Sincan’daki suçsuz bütün insanların da serbest bırakılması için bir başlangıç oluşturacaktır. İşte o zaman, bugün benim hürriyetime kavuşmanın bir anlamı olur.

Çünkü ben ne kadar suçsuz isem; geride bıraktığım Tuncer Kılınç, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, Bilgin Balanlı, Tuncay Özkan ve Doğu Perinçek başta olmak üzere, burada isimlerini sayamadığım diğer bütün arkadaşlarım da o kadar suçsuzdur.

Cezaevi; acı, ıstırap ve çile çekmektir. Ancak, buna rağmen içimde nefret ve intikam duygularını taşımıyorum. Nefret ve intikam duyguları insanları felakete sürükler. Nefret, sadece sevgiyle aşılabilir.

Aziz Milletim;

Bizlerin, hepimizin kalpleri ve elleri temizdir. Bu nedenle, bütün dünyanın önünde ADALET istiyoruz.

Ümraniye’de bulunacak birkaç el bombasından hareket ederek, ortaya sanal bir terör örgütü çıkarılması projesinin arkasında kimler vardır? Bu ortaya çıkarılmaldır.

Danıştay cinayetinin Ergenekon davası ile birleştirilmesi nasıl ve kimler tarafından planlanmış ve uygulanmıştır? Bu ortaya çıkarılmalıdır.

Teğmen M. Ali Çelebi’ye yapılan kumpası yapanlar mutlaka cezalandırılmalıdır. Bunu görmek istiyoruz.

Hanefi Avcı, daha ne kadar cezaevinde tutulacaktır?

Hurşit Tolon Paşanın, sadece bir gizli tanıf ifadesinden hareket edilerek, Zirve Cinayeti ile ilişkilendirilmesinin arkasında kimler bulunmaktadır?

Balyoz davasında, 5. nolu harddiskin TÜBİTAK dışında başka bir yerde incelenmesini kimler önlemiştir?

Bu konuların takipçisi olacağız. Biz sadece ADALET istiyoruz.

Muzaffer Tekin, Kemal Alemdaroğlu, Doğan Temel, Levent Ersöz, Serdar Öztürk gibi isimler hastalıklarına rağmen tahliye edilmemiştir. Onların morale ihtiyaçları var ama bu hakimlerde vicdan yok. Kim ne derse desin ben bunların vicdan taşıdığına inanmıyorum. Bu hasta insanların morale en fazla ihtiyacı olduğu anda bunların hala tutukluluklarına devam kararı alanlarda vicdan olur mu? Vicdan yok. Be adamlar… Sizde Allah’tan da mı korku yok?

Dün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde önemli bir olay yaşanmıştır. Dün çıkarılan bir kanunla bu özel yetkili mahkemeler bir çukura gömülmüştür. O çukurdan nasıl çıkacaklar bilmiyorum.

Bu özel yetkili mahkemelerin çukura gömülmesi tabii ki elbette Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokrasisi yolunda bir adım ileri gitmesinde büyük bir katkı olmuştur, büyük bir adım olmuştur.

Bugün Türkiye Cumhuriyet tarihinin en ağır krizlerinden birisini yaşamaktadır. Yargı alanında -tümünü suçlayamayız- ayakta kalabilen sadece bir kurum vardır; Anayasa Mahkemesi.

Anayasa Mahkemesi bu süreçte tarihi bir sorumluluk yüklenmiştir. İnanmak istiyorum ve umut ediyorum ki; Anayasa Mahkemesi bu zorlu süreçten başarı ile çıkar.

Biz tek bir şey istiyoruz. Adalet istiyoruz. Bu adaletin gerçekleşmesi için görev başında nasıl mücadele ettiysem, burada iki yılı içinde nasıl mücadele ettiysem, dışarıda bulunduğum sürede de aynı şekilde mücadeleme devam edeceğim, ta ki son arkadaş buradan çıkıncaya kadar.

(E) Org. M. İlker Başbuğ

10 yorum

 • Sayın Komutanım,
  Öncelikle hak ettiğiniz özgürlüğünüze kavuştuğunuz için çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Cezaevinden çıkışınızı müteakip yaptığınız açıklamada; büyük bir incelik gösterip, sağlık durumum nedeniyle moral bakımından benimde tahliye edilmem gerektiğini beyan ettiniz. Bu nedenle şahsınıza çok teşekkür ederim. Bir komutan ve bir lider olarak bunu samimiyetle istediğinizin farkındayız. Türk milleti şunu iyi bilmelidir ki; bizim moralimiz son derece yüksektir. Değil hastalık, ölüm dahi bizi atamızın yolundan alı koyamaz. Milli orduya büyük bir ihanetle kumpas kuranlar, milletin emrinde inancı gereği her an ölmeye hazır askerlerin bileğini kalleşlikle bükemeyeceklerini öğrendiler. Darısı bu kuklaları kullanan ve müttefik geçinen ülkeleri yönetenlerin başına demekten başka yapacak bir şey yok. İnşallah elbirliğiyle Cumhuriyeti tekrar ayağa kaldıracağız.
  Saygılarımla 09.03.2014
  Serdar ÖZTÜRK
  Emekli P. Kd. Ütg.
  Sincan 1 Nolu F Tipi C.İ.K.

 • Gerçeklerin aydınlattığı yolda yılmadan ilerleyeceğinize inanıyor, yaşanan acılardan alınacak derslerle daha başarılı sonuçlara ulaşmanızı diliyorum. Aramıza hoş geldiniz.
  Sevgi ve saygılarımla.

 • Sadece şunu söylemek istiyorum paşam Türk Silahlı Kuvvetlerinin ordunun itibarının iadesi sizin cumhurbaşkanı olmanızla kuvvetlendirilir.ve benim cumhurbaşkanı adayım sizsiniz.
  saygılarımla,

 • Soykan Durmaz

  Pasam; sizin icin ve masum olup cezaevinde olan degerli komutanlarimiz icin Her gun Yuce Allah a dua ettim namazda agladim haykirdim. Cok sukur ki Allah dualarimi kabul etti ben de asker cocuguyum. Hic dusunmuden Vatanim icin canimi veririm. Sizi Cumhurbaşkanı olarak gormeyi ben dahil Yuce Turk Milleti istiyor. Gorusmek dilegiyle ellerinizden oper, saygıdeğer ailenize selam ederim.

 • Cumhurbaşkanlığı gibi bir makama siz yakışırsınız efendim.

 • Komutanım geçmiş olsun. Son yıllarda yaşananlar bana kalırsa millet-ordu birliği üzerinde uygulanan psikolojik harekattı. Büyük resime bakıldığında olanlar daha net anlaşılıyor. Bu ülkenin yetiştirdiği siz değerli insanı yine bu ülke için çalışmalarda görmeyi diliyorum.

 • Şükrü Âli Özgün

  Sayin Başbuğ ve değerli arkadaşlarına haddım degil ama sonsuz saygılarımı sunuyorum

 • Murat ÇAKIRCI

  Yüce TÜRK MİLLETİ sizin gibi liderleri her zaman el üstünde tutmuştur tutmaya da devam edecektir.

 • Tek suçunuz ”vatan sevmek” onunda cezası müebbet be Paşam !!!

 • saol komutan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.