Takdir Yüce Türk Milletinin

Türk Silahlı Kuvvetlerine Komutanlık yaptı, yıllarca terörle mücadele etti, “Terör Örgütlerinin Sonu” kitabını yazdı. Ve emekliliğinden 2 yıl kadar sonra “silahlı terör örgütü yönetmek” suçlamasıyla tutuklandı. Çıkarıldığı mahkemede tarihe not düştü. İşte o sözleri:

TSK’nın Komutanıydım

Bu suçla itham edilen kişi Türkiye Cumhuriyeti devletinin 26’ncı Genelkurmay Başkanı’dır. Bunu tarihe not olarak düşmete yarar görüyorum. Ben Genelkurmay Başkanı olarak, TSK’nın Komutanıyım. Ki bu Türk Silahlı Kuvvetleri dünyanın sayılı en güçlü ordularından bir tanesidir. Böyle bir orduya komuta eden birisinin silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek ile suçlanması gerçekten trajikomik diyebiliriz.

Devletin üst makamlarıyla çalıştım bu kadar sene

Ben 2002 yılı 30 Ağustos’unda Orgeneralliğe terfi ettim ve 2003 yılı Ağustosu itibariyle Genelkurmay Başkanlığı görevine atandım şu andaki siyasi iktidar tarafından. Bu görevi yaptığım 2003-2005 yılları arasında çeşitli vesilelerle Sayın Cumhurbaşkanı ve gerekse Sayın Başbakan ile çalışmalarımız oldu. Yine bu siyasi iktidar tarafından 2006 yılında Kara Kuvvetleri komutanı olarak atandım. Yine şu anki hükümetimiz tarafından 2008-2010 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevine atandım. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, MGK Üyesi olarak bu hükümetin bakanları ile birlikte çalıştık. Şimdi elbette devletimizin istihbarat olanak ve imkanları var, bu kadar sene beraber çalışıyoruz ki, siyasi otoritenin en büyük makamlarıyla o dönemlerde benim bir silahlı terör örgütü kurma ve yönetmem tespit edilememiştir ki bu üzerinde durulması gereken bir nokta. Tespit edilmiş ve bu görevde tutulmuşsa bu da ayrı bir nokta.

Emekliliğimden 1,5 yıl sonra yapılan bu suçlamanın anlaşılması zor

Bu suçlama ben 30 Ağustos 2010 yılında emekli olduktan 1,5 yıl sonra ben böyle bir suçlama ile karşı karışya kaldım. Çok üzücü, anlaşılması zor, eğer ki benim bu faaliyetlerimi aktif görevim esnasında yaptığım iddia ediliyor ki bu faaliyetlerim o zamanda devletin yetkili makamlarınca anlaşılmamışssa bunu da anlamak mümkün değildir. Netice olarak böyle bir iddiayı duymak, işitmek, silahlı kuvvetlere, ülkeye, devlete görev vermiş, şerefile onuruyla görev vermiş birisi için çok ağır bir iddia. Bu iddianınn bu şekilde dile getirilmesi bile benim için en ağır cezadır bundan sonra ne ceza verilirse bu beni daha fazla üzmez. Benim görevim esnasında böyle bir şey varsa gereken yapılmalıydı.

Kötü amacım olsaydı 700 bin kişilik orduyla başka yolları vardı

Bu kanaate nasıl ulaşılmıştır, basın açıklamalarımdan, internet andıcı konusu başlığı altında internet sitelerinde çıkan yazılar, bir iki haber ile Genelkurmay Başkanı ihtam edilmektedir. Ben savcılıkta ciddi bir soru ile de muhatap olmadım, eğer bunlarla bu sonuca varılarak ben suçlanıyorsam bu gerçekten çok acıdır. Bir iki basın açıklaması ve bir iki internet sitesi haberi ile hükümeti yıkmakla itham ediliyorsam bu çok acıdır. Benim böyle kötü bir amacım olsa 700 bin kişilik gücü elinde tutan bir komutan olarak bunu yapmanın başka yolları da olabilirdi.

Beşiktaş adliyesinden ayrılırken de ilk sözleri şu şekilde oldu:

Türkiye Cumhuriyetinin 26’ncı Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmıştır. Takdir yüce Türk Milletinindir