‘Mucize’ İzleyicisiyle Buluştu

Bu gece benim hayallerimin bir kısmı gerçekleşti. Hep istediğim Atatürk’ü topluma nasıl anlatabiliriz… Bugün bunun ilk basamağını yaşadık.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un yazdığı ’20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ kitabından uyarlanan, İlker Başbuğ ve Melike İlgün beraber yazdığı “Mucize” adlı tiyatro oyunun ilk gösterimi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Ayşe Emel Mesci’nin yönetmenliği ve Müjdat Gezen Tiyatrosu’nun kadrosuyla izleyiciyle buluşan tiyatronun ilk gösterimini Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, İstanbul Barosu Eski Başkanı Ümit Kocasakal, Gazeteci Yılmaz Özdil başta olmak üzere siyaset ve sanat dünyasından bir çok ünlü isim izledi.

Oyunun sonunda sahneye çıkan İlker Başbuğ oyuncularla bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan Başbuğ, katılımcılara kendilerini yalnız bırakmadığı için teşekkür etti.

BU GECE BENİM HAYALLERİMİN BİR KISMI GERÇEKLEŞTİ

“Türk milleti ne yapsa Mustafa Kemal Atatürk’e olan borcunu ödeyemez” diyen İlker Başbuğ, “Bu gece benim hayallerimin bir kısmı gerçekleşti. Hep istediğim Atatürk’ü topluma nasıl anlatabiliriz… Bugün bunun ilk basamağını yaşadık. Bugün Atatürk’ün Çanakkale’den Cumhuriyet dönemine kadar olan bölümünü sizlere sunmaya çalıştık” dedi. Başbuğ daha sonra oyunda emeği geçenlere teşekkür etti.

TÜRKİYE’NİN AYIBI…

Bizim bütün amacımız Mustafa Kemal’in her şeyiyle Türk toplumuna anlatılması. Bir İngiliz, bir Amerikalının yaptığı gibi tarihi bir televizyon serisi yapamayız. Bu Türkiye’nin bir ayıbı. Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili bir film yok Türkiye’de… TRT’nin çektiği Kurtuluş dizisini bir kenara koyalım, şu ana kadar yapılan en düzgün o… Neden bir film olmasın? Türkiye bunu yapamaz mı? Senaryo çok önemli. Ben yardımcı olurum. Çok güçlü bir yönetmen ve oyuncuları olacak.

Mucize Prova

İKİ YILDIR ÇALIŞIYORUZ

2012 ve 2013 yılları arasında 2 ciltlik Atatürk’le ilgili kitaplarım çıktı. Birinci kitabım ‘20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal’, ikinci ise ‘20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk’… İkisi bir bütün… Şunu ifade etmiştim, en büyük istek ve arzularımdan bir tanesi bu kitaplardan hareket ederek profesyonel bir ekiple bir senaryo yazılıp bir televizyon serisi… Televizyon olmazsa film olabilir diye düşündük. Aslına bakarsanız televizyon serisi veya film yapma konusunda pek sonuç alamadık ama ümidimizi kesmedik. Müjdat Gezen’le epey tartıştık. Bana ‘İstersen bir tiyatro oyunuyla bu işe başlayalım’ dedi. 2014 yılından bu yana Melike İlgün’le birlikte çalıştık.

MÜJDAT GEZEN İKNA ETTİ

Başlangıçta tiyatroya pek sıcak bakmadım. Amerika’daki bazı çalışmaları yakinen takip edince, bazen tiyatroların başarılı olursa filme yol açtığını gördük. Beni de ikna ettiler. Oyunda özellikle Çanakkale Savaşı’ndan başlayarak Cumhuriyet’e kadar olan dönemin bazı kesitlerini sunmaya çalıştık. Özellikle oyunlaştırma konusunda Melike İlgün’ün çok emeği var. Müjdat Gezen’e soruyoruz, ‘Oyunlaştırıyoruz ama sahneye kim koyacak?’ diye. ‘Ben karar verdim’ dedi. ‘Kim?’ diye sordum, ‘Ayşe Emel Mesci’ dedi. Bir gün okulda Ayşe Emel Mesci ‘Kuvayi Milliye’ oyunu üzerinde çalışıyor. Müjdat, oyunu anlattı ve ‘Sahneye sen koyacaksın’ deyince Ayşe Emel Mesci ağlamaya başladı. Geldi bana sarıldı. Bodrum’da defalarca bir araya geldik, senaryo üzerinde çalıştık. Bu oyunda yaklaşık 2 senenin emeği var.

BİLİNMEYEN KONULAR VAR

İstediğimiz alışılagelmişin dışında bir şey yapmaktı. Bilinmeyen ama çok önemli olayları işledik. Bilinmemesi esasında çok büyük eksiklik ama maalesef toplum bazen anonim klişe bilgilerle sınırlı kalıyor.Oyunun hareketli olması lazım. Çok değişik bir dekor göreceksiniz. Koreografi zaten bundan daha iyisinin pek Türkiye’de yapılabileceğini zannetmiyorum. Genç bir kadroyla çalışıyoruz. Hepsi çok dinamik. Türk toplumuna Mustafa Kemal Atatürk’ü, Cumhuriyet’e giden dönemi çeşitli boyutlarıyla verebilmenin çabası içindeyiz.

Sözcü Gazetesi

Bir Yorum

  • Bu oyunu Konyada da izleyebilmek isteriz. Yahut Ankarada olması halinde izleme imkanımız olabilir. Lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.