Suçlamalara Karşı Gerçekler

Suçlamalara Karşı Gerçekler6 Ocak 2014 tarihinde, Silivri Cezaevi’nde geçirdiğim ikinci yılı da tamamlayacağım.
Ortada, çalınan kocaman iki yıl var.
Benim hayatımdan, ailemin hayatından ve yakınlarımın, sevenlerimin yaşamından çalınan koca iki yıl…
Daha bu hırsızlık, gasp ne kadar devam edecek onu da bilmiyorum.
Benden iki yıl çaldılar, ama yaşamından daha fazla yıl çalınan o kadar kişi var ki, onları unutmak mümkün mü?…

Bu tarihi süreçte;
Yargı aldığı kararlarla sınıfta kaldı.
Siyaset, sadece konuşarak ve seyrederek sınıfta kaldı.
Medya, gerçeklere dokunmaktan çekinerek sınıfta kaldı.
Türk Silahlı Kuvvetleri, muvazzafı ve emeklisi ile silah arkadaşlarına vefasızlık göstererek sınıfta kaldı.

Cezaevlerinde bulunanlar ise, aileleri ve sevenleriyle hep dimdik ayakta kaldılar. Ne eğildiler ne de büküldüler.

Bu iki yıl içerisinde yüreğimi, aklımı ve vicdanımı kullanarak tarihe not düşmek üzere, zaman zaman düşünce ve değerlendirmelerimi kamuoyu ile paylaştım.

Başlangıçta, ilk bölüm için kısa bir değerlendirme yazmayı düşündüm. Ancak, yazmaya başlayınca da kalemimi durduramadım. Ortaya “Tarihte Düşülen Notlar” başlıklı bölüm çıktı. Elinizdeki bu kitabın birinci bölümünde, “Tarihe Düşülen Notlar”ı okuyacaksınız. Bu bölümün amacı kimseyi karalamak veya suçlamak değildir. Sadece tarihe not düşülmeye çalışılmıştır.

İkinci bölümde ise, hem hapishanede hayatın nasıl devam ettirildiğine dair anılarım, iki yıllık sürecin değerlendirmesi ve saptamalarım hem de bir kısmı medyaya da yansıyan ve hayatımdan gasp edilen bu iki yılda yazdıklarım bulunmaktadır.

Bunların bir kitap içinde derlenip toparlanması ile kitabın, ileride bu dönem üzerinde inceleme yapacak ve yazacaklar için bir kaynak oluşturulması düşünülmüştür.

İlker BAŞBUĞ
Silivri, Aralık 2013

Kitaptan bazı bölümler…

35 yorum

 • Değerli Genelkurmay Başkanım;
  58 yaşında insanım. Size karşı yapılan haksızlıklar inanın sağlığımı bozdu. Benim gönlümde askerimizin en başındaki insan sizdiniz ve hala öylesiniz. Benim Genelkurmay Başkanım asla Terör örgütü başkanı olamaz. Buna çocuklar bile inanmaz. Sabredin be komutanım, sabredin. Herşey gün yüzüne çıkacak ve gene özgür kalacaksınız. Neden biz halk olarak bu kadar susuyoruz? Korkuyoruz sanırım komutanım,korkuyoruz…! Ama 2014 bambaşka olacak sanırım. Çünkü artık bardak taştı inanın. Artık korkmayacağız. Çünkü anladımki korkarak sustukça herşey çığrından çıktı. Ama sizin kadar cesaretli, başı dik, lafını esirgemez olamadık Başkanım. Ne olur affet bizi. Düşünüyorumda emekliyim, sadece canım kalmış.Oda size helal olsun benim KOCA YÜREK GENELKURMAY BAŞKANIM. 2014 size KESİNLİKLE HAYIRLI OLSUN.

 • Değerli komutanım, size ve silah arkadaşlarınıza yapılan bu haksızlıklar için mücade ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Elbet gelecek güzel günler. Elbet biz kazanacağız. Aklı, fikri hür Türk halkı herzaman sizin yanınızdayız

 • Saygıdeğer Paşam,
  Tutuklandığınız bugüne kadar her ortamda benim tanıdığım Hemşehrim Org.İlker Başbuğ’a haksızlık yapıldığı inancımı korudum. Korumaya da devam ediyorum.
  Sizinle biri Ankara’da, biri İstanbul’da kadirşinas örneği göstererek memleketinizden kendi okulunuzdan öğrencilerimi ağırlayıp onlara hayatlarında unutamayacakları bir zaman yaşattınız. Afyonkarahisar’ı ziyaretinizde öğrencilerimi çok mutlu etmiştiniz. 34 minik yürek size hep dua etti. Bir an önce kurtulursunuz. Afyonkarahisar’da size yapılan haksızlığı her ortamda dile getiriyoruz. Ağustos 2012’de 27 Ağustos Mezun ve Mensupları Derneği olarak ziyaret isteğimiz maalesef kabul edilmedi.. Aralık 2013’te bir isteğimiz daha oldu. Cevabını bekliyoruz. Eğer müsade edilirse sizle tekrar yüz yüze görüşmek nasip olur. Heyecanla bekliyoruz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu inançla sınıf arkadaşlarınızın hepsinin teker teker selamlarını sunuyor. Onlar da özgürlüğünüzü dört gözle bekliyorlar. Eşim ve kızımın namazlarında dualarından hiç eksik etmiyorlar. Her seferinde bana soruyorlar. Bir gelişme yok mu diye. İnşaallah onlara bekledikleri müjdeyi vereceğim umuduyla saygılar sunuyorum. 18.01.2014
  Ünal YILMAZ
  Emekli Öğretmen
  27 Ağustos İlköğretim Okulu Mezun ve Mensuplar derneği Başkanı

 • Sayın genel kurmay başkanım, ben sizleri çok seviyorum.sanki benim ailemden birisiniz.hiç bir zaman sizin suçlu olduğunuza inanmadım.ben bilirim ki benim paşam yapmaz.her gecenin sabahı var evet şuan karanlıklardan geçiyoruz ama güneşimiz çok yakın paşam. çok yakında mevlam bu kara günleri dağıtacak. sizlere bunları reva görenleri kendi kazdıkları çukurlarda… ben sizlere hep inandım.sonsuza kadarda inanacağım.siz hiç üzülmeyin paşam.dimdik ayağa kalkacağımız günler çok yakın….sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum..

 • ŞABAN KAYACI

  Değerli komutanım, PAŞA BABA..

  Biz Türk milleti askerlik ocağını baba ocağı biliriz…Orada ki komutanlarımızı da babamız.. O nedenle siz Türk askerinin en büyük rütbesine ermiş kişi olarak Türkün PAŞA babasısınız benim gözümde..

  Suçlamalara karşı Gerçekler kitabınızı okudum…

  A benim paşa babam…Neden hey şeyi açıklamıyorsun..?

  Sana ,size, millete karşı kurulmuş bu kumpasın asıl kaynağını neden yazmıyordun..
  Neden, bunca olan bitenden sonra hala piyonların yaptığı haksızlıklardan dem vurup, o piyonları tutan ,onları besleyen, onlara akıl ve operasyon gücü veren kaynağı yazmıyorsun…?

  Neden bu psikolojik asimetrik harekatın merkezinin neresi olduğunu yazmıyorsun…? Neden cemaat veya AKP nin bir taşeron olduğunu onların arkasında ki gücün CİA olduğunu ,”derin müttefikimiz” ABD olduğunu, sizleri yok etmek isteyen, sizleri esir alan gücün ABD olduğunu neden neden yazmadın…!

  “70 yaşıma geldim, iki yıldır ceza evindeyim…” demişsin…
  Kim ama kim sana bunu yaptı…bize yaptı, ülkemize yaptı…milletimize yaptı.. hoş, ben bu millet görmüyorum ya, sizin aziz milletim deyişinize saygım..

  Ki; bu millet açık ve aleni iken “kumpas” kendi ordusuna ve vatanına karşı yapılmış bu hainliğe hala, ve halhazır da , göbeğini kaşıyarak uykuya dalıyorsa mışıl mışıl…

  Yaaa.. paşa babam,

  Neden bu kumpası yapanları ve nedenlerini, yazmıyorsun, ? Neden sizlerin uzun bir süredir beklemekte olduğunuzu, halkın uyanmasını istediğinizi, Neden? ülkenin bölünmesi için TSK nın lav edilmesi, itibarsızlaştırılması oyununun oynandığını söylemiyorsunuz..
  Biliyorum, bekliyorsunuz ki halk uyansın… ama hayır.. din ile uyuşturulmuş toplumlarda gafletten uyanma olmaz…Çünkü din sorgulama aklını yok eder…

  Ben sizlere çok üzülüyorum ondan çok da ülkemin geleceğine.. Ve hatta gelecekte olabilecek olanlara…

  Sizlerin şerefinizden ve erdemleriniz den eminim…Şimdi bile yaptığınız fedakarlıktan..Zira aynı zamanda biliyorum ki, susuyorsanız eğer, bu milleti sevdiğiniz , bu ülkeyi sevdiğiniz içindir..

  SAYGILAR KOMUTANIM..
  Şaban kayacı-RİZE

 • E.Kurmay Albay Dr.Orhan COSKUN

  Değerli Sınıf Arkadaşım,Sevgili Kardeşim ,Sayın İlker Paşam,Kadirşinas Komutanım,Onurumuzun ve gururumuzun mümtaz siması,26 ncı GENELKURMAY BAŞKANIM,

  Zat-ı Alinize karşı duyduğum sevgilerimi, saygılarımı ,kalbi bağlılık ve minnet duygularımı yaşadığım sürece daima yüreğimde taşıyacağım.Bu düsüncelerimi özellikle belirtmek istiyorum.

  Zat-ı Alinizin şahsında Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Onun değerli mensuplarına,ailelerine,çocuklarına ,yakınlarına ve bağrından çıktığı yüce TÜRK MİLLETİ`ne gercek olmayan asılsız suçlamalara dayanarak yapılan bu büyük ihanetin sorumluları daha doğrusu suçluları er veya geç mutlaka cezalarını bulacaklardır ve Tarih bu suçluları hiçbir zaman affetmeyecektir.

  Sivas eski Milletvekillerinden sayın Dr. Mustafa Kemal PALAOĞLU`nun da belirttikleri gibi,”İçte ve dışta karanlık güçlerin elleriyle imal edilmiş,sözde ithamlarla,sözde iddianamelerle ve kararlarla maruz bırakıldığınız hukuk dışı durumun acısını ve isyanını ilk gününden itibaren yüregimde ve vicdanımda duydum,duyuyorum.”

  “Aziz ATATÜRK` ün dilinde Cumhuriyet, büyük ve ebedi bir sıfattı:”Cumhuriyet orduları” nda olduğu gibi

  ” Zat-ı Aliniz ve Silivri`de,Hasdal`da,Hadımköy`de,Maltepe`de,Ankara`da ve İzmir;de sözde mahkum ve sözde tutuklu her rütbeden ınsanımız,”Cumhuriyet Orduları” nın onurlu mensuplarısınız.”

  “Uydurulmuş sözde gerçeklerin değil,gerçek gerçeklerin en yakın bir gelecekte gün ışığına çıkacağına inanıyor,Zat-ı Alinizi ve değerli şahsınızda bütün silah arkadaşlarınızı, arkadaşlarımı tam bir dayanışma duygusuyla ve saygılarımla selamlıyorum” sözlerine en içten duygularımla katılıyorum.
  Değerli Başbuğ Paşam,bu sıkıntı ve acı veren, bizleri yüreğimizden yaralayan üzücü olaylar sona erecek,güneş güzel, huzurlu ve mutlu günlerde doğmaya devam edecektir.Yaşadıklarımız mazide acı bir hatıra olarak hatırlanacaktır,

  Ebedi Başkomutanımız,Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK`ün ifadeleriyle,Cumhuriyet Orduları yaşanan bu olaylardan dersler çıkararak Yüce Ulusumuza canı pahasına hizmetlerine devam edecektir.

  Sayın İlker Paşam ,Zat-i Alinizin şahsında Komutanlarımıza ve silah arkadaşlarımıza sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.Aydınlık yarınlara kavuşmak dileğiyle esen kalınız.

  Dr. Orhan COŞKUN
  E.Kurmay Albay

 • tefik tasdemir

  Sayin Pasam,
  acınızı payalaşıyor ve bıran evel adalete kavuşmanızı temenni edıyorum.
  Paşam ulke vahim bır halde gasp edilmiştir ve içler acısı ,cemaat ve hırsızlar tarafından bölusuluyor.
  Tefik Taşdemir .
  Londra

 • Kıymetli büyüğüm, bulunduğunuz ortamda kitabınız için “imza günü” yapma imkanınız var mı ?
  En kısa zamanda halkınızın arasına katılmak dileğiyle,
  Murat Altan

 • Mehmet Eftal Danışman

  Sayın
  Büyüğüm Değerli komutanımız;

  Ben 57 yaşında Aydın ilinde ikamet eden bir emekli öğretmenim.
  Sizleri oyuna getirerek,Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine mayın döşiyen kendisine dinci,dindar,ılımlı islamcı,cemaat,paralel devlet,diyen sahtekarların maskesi düştü.Umuyorum ki bir gün tarih bunları yazacak ve Atatürk ‘ün gençliği vicdanın sesini dinleyerek tarihin karanlık sayfasına bu zihniyetleri gömecektir.Türk siyasetinde sahtekarların,Vatan hainlerinin bölücü ve din istismarcılarının yeri yoktur.Türk halkı her zaman olduğu gibi sağ duyusu ile hareket ederek demokrasi içinde tüm sorunları çözecektir.Sizlerin özgürlüğü için yapılacak bir referandumda yanınzda yer alacağımdan kuşkunuz olmasın

 • Birol DEMİR E.Dz.Astsb.

  SAYIN KOMUTANIM; SİZİNLE VE ERGENEKON, BALYOZ VS..DAVALARDA TUTUKLU YADA HÜKÜMLÜ ASKER/ SİVİL TÜM YURTSEVERLERLE GURUR DUYUYORUM..YILLARDIR YAŞANAN BUNCA HUKUK KEPAZELİĞİNE SES ÇIKARMAYAN/ SÜRECİ SADECE İZLEYEN TSK.NIN MEVCUT KOMUTA HEYETİNE BU YÜZDEN TEPKİLİYİM..TSK’ DA GÖREVLİ ONLARCA HUKUKÇU OLMASINA RAĞMEN, BU HUKUKSUZLUĞA SEYİRCİ KALMALARI DÜŞÜNDÜRÜCÜ/ ÜZÜCÜDÜR..SİZİN ŞAHSINIZDA, BU KURGU DAVALARDA ACI ÇEKEN TÜM YURTSEVERLERE SAYGILAR SUNARIM……

 • Zülfü Furkan Orhan

  Sayın Paşam,

  Bu mesajımın size ulaşabilecek olma ihtimali bile beni çok heyecanlandırıyor. Sözlerime başlamadan önce sizi derin bir saygıyla selamlıyorum komutanım.

  abrınızı ve iyi niyetinizi de mağduriyetinize sebep olan kuvvetin bir parçası olarak görüyorum. Sizi çok seviyorum. Askeri Liseyi dereceyle bitirmiş ancak devamını getirmemiş bir sivil olarak size sesleniyorum. Bir zamanlar en büyük arzusu, sizin de şeref kattığınız Genelkurmay Başkanlığı mertebesine erişmek olan bir Türk genci olarak size sesleniyorum. Bu makam, içinde bulunduğunuz durum da dahil olmak üzere birçok haksızlık nedeniyle yara almıştır, yara almaktadır. Bağrı yanan, vicdanında gün be gün büyüyen sızının verdiği rahatsızlıkla psikolojik bir yoksunluk , yorgunluk içerisinde bitap halde olan eski bir silah arkadaşınız olarak sesleniyorum.

  Sayın paşam, size olan sevgim ve saygım , yazarların üzerine romanlar yazdığı duygunun ta kendisidir. Ancak zaman çektiğiniz kutsal acıyı destanlaştırma zamanı değildir. Zaman, bir zamanlar korumak için canınızı ortaya koyduğunuz bu kutsal topraklar üzerinde yaşayan her vatandaşa ortadaki yanlışları anlatma , onları uyandırma günüdür.

  Biz asker kökenli insanların yanlışa tahammülü yoktur. Çünkü askerlik mesleğinde hatanın karşılığı ölüm gibi büyük sonuçlar doğurur. Bu yüzdendir ki , uzun yıllar boyunca yanlışın ve hatanın bulaşamadığı tek kurum olmayı başarmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri. Ben eski bir asker adayı olarak şunu söylemeye çalışıyorum. Askerler yanlış yapmazlar, yapamazlar. Çünkü asker kişiler hayatı bir disiplin olarak görür ve Askeri liselerden başlayan askerlik eğitimiyle hata yapmama sanatını en iyi şekilde öğrenirler. Bu sistematikte sıfır hata çok zor bir mesele olarak görülmez. Sivil insanların ihtimal vermek istemedikleri bu durumu bizzat tecrübe etmiş bir insan olarak açıklamak istiyorum. Bu ülkede, devletin hiçbir koltuğuna oturmak Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturma şerefine nail olmak kadar zor değildir düşüncesindeyim.

  Siz Genelkurmay Başkanı hata yapmış derseniz, ben buna çok şaşırırım ancak imkansız demem. İnsandır yanlış yorumlamıştır derim , saygı duyarım. Ancak siz Genelkurmay Başkanı meğersem teröristbaşıymış, ordumuzun başında bir terörist varmış derseniz, gülerim. Gülerim çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri, kökleri Cumhuriyetimizin köklerine can veren şanlı bir kurumdur. Böyle densiz bir düşünceye hakim olan insanlar ordumuzun yaşama felsefesine ve dokusuna Fransız kalmış , büyük bir yanılgı içerisinde olan insanlardır. Yanılgı içerisindeyseniz de size kızmam, kızamam. Çünkü bilirim ki oyuna gelmiş olduğunuzun farkında değilsinizdir. Sizi ötekileştirmem ,çünkü aynı ülkenin çocuklarıyız ve hepimiz Türk insanın değişmeyecek özelliklerinden birine sahibiz, samimiyiz. Bizden her şeyimizi alsalar da , birbirimize olan sıcaklığımızı , birbirimize olan samimiyetimizi yüreklerimizden çalamazlar. Bu yüzden bölünmez bir bütünüz. Bu duygularla size kızamam. Ancak asla bu yanılgıya da seyirci kalamam.

  Şimdi bu yazıyı okuyan insanların da vicdanlarına seslenmek istiyorum. Lütfen adaletsizliğe seyirci kalmayın. Buna ne tarihimiz razı olur ne de torunlarınız razı olur. Bu hepimizin alnında kara bir lekedir. Bu kara lekeyi alnımızdan temizlemek için gereken kudret hepimizin damarlarındaki kanda mevcuttur.

  Sözlerimi bitirirken, şu noktaya da dikkat çekmeyi kendime vazife olarak görüyorum. İçinde bulunduğunuz durum, sadece bir İlker Başbuğ davası olarak görülmemelidir. Bu hepimizi için büyük bir sınavdır. Ancak malesef , bu mağduriyetten bihaber yurttaşlarımızın da bu konuya tamamen vakıf olmaları için gerekli kamu oluşturma çalışmalarını yürüten yetkililerin de sınıfta kalmakta olduklarını üzülerek söylüyorum.

  Görev verdiğiniz takdirde, bütün hayat enerjimi yalnızca bu davayı omuzlamak hevesinde değil, fakat bu davayı kazanmak arzusunda olduğumu da yüksek huzurlarınızda ifade etmek istiyorum.

  Her zamankinden daha güçlü olduğunuzu bildiğim için içimdeki heyecan her zamankinden daha da büyüktür İlker Paşam.

  Saygılarımla
  Zülfü Furkan Orhan

 • Raife Karataş

  Sn. E. Genelkurmay Başkanım İlker Başbuğ, size ve çalışma arkadaşlarınıza reva görülenler, bu toplumda yaşayan vicdan sahiplerinin yüreğini dağlamıştır. Yazdığınız kitabı gözyaşları içinde soluksuz okudum. Bir CESURYÜREK olduğunuzu tescillemektesiniz!Vakarlı duruşunuz ve donanımınız hayranlık uyandırmaktadır! Ne mutlu bu millete sizler gibi evlatlar yetiştirdiği için! Atatürk zamanındaki hainlerin torunları intikam ateşiyle rövanşı almak istediler ancak karşılarında yetkin bir KOMUTAN olarak size rastladılar! Adalet er geç tecelli edecek ancak yargının üzerindeki bu KARA LEKE yıllarca silinmeyecektir. Ailelerinizin yaşadıklarını telafi etmese de onlar için tanrıdan sabır diliyor ve milletimize reva görülen bütün bu acıların biran önce son bulmasını istiyorum. Şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne saygılarımı iletiyorum.
  Raife Karataş
  Öğr.Görevlisi

 • Paşam kitabınızı okudum, öncelikle elinize,emeğinize,yüreğinize sağlık.
  Bu kadar büyük bir haksızlık ile, bu kadar onurlu,şerefli ve asil bir şekilde mücadele eden sizinle gurur duyuyoruz.
  Bir vatandaş olarak elimden somut birşey gelmediği için de yemin olsun ki utanıyorum.
  Maalesef bu süreçte, güvendiğimiz hukuk diye bir sistemin olmadığını da gözlerimizle gördük, yüreğimiz kanıyor.
  Üstelik T.C. nin Başbakanı dahil bir çok önemli isim, sizin masum olduğunuzu söylüyor, Türk milleti sizin masumiyetinizi biliyor, buna rağmen bu haksızlık
  nasıl devam ediyor, yemin ederim anlamıyorum.
  Son olarak, kitabınızı mahkeme üyelerine tavsiye ediyorum ki o çok uzun dava
  dosyalarından kafaları bulanmış, gerçek için nereye bakacaklarını karıştırmışlarsa,
  doğruyu görmelerine yardımcı olabilir.
  Paşam ,Türk milleti T.C. 26.Genelkurmay Başkanı ile gurur duyuyor.

 • ENGİN GÜVENTÜRK

  Sayın Genelkurmay Başkanım ve saygıdeğer Vatansever paşam.Yaşanan bu anlamsız ve üzücü süreçte bir çok kişinin hafızalarında haber kirlilikleri dolu iken yazdığnıız kitaplarla ve yazışmalarla bizleri bilgilendirdiğiniz için öncelikle kendi adıma çok teşekkür ederim.Yaşanan bu süreçte göstermiş olduğunuz olgunluk ve dik duruş bir çok kişiye örnek olmalı bence.Ve sakın biz Türk gençlerinin gözünde lekelendiğinizi zannetmeyin aksine size olan saygı duruşumuz dahada dikleşmiştir.Saygılarımla…

 • Barış ATEŞ

  Komutanım,
  Allah her daim sizinle ve bizimle olsun…
  İyi ki varsınız…
  Siz oralarda o hallerdeyken bizler yurttaş olarak, Atamızın izinden gidenler olarak biz vatanımızda nasıl rahat olabiliriz ki?
  Tarih, sizleri yargılayanları, sizler hakkında hüküm verenleri elbet unutacak ama siz kahraman evlatlarımızı her daim hüzünle, gururla, minnetle sonsuza kadar anımsayacak.
  Aynı önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’te olduğu gibi…
  Aydınlık ve ışık karanlığı her daim boğdu ve boğacak.
  Güneş balçıkla sıvanır mı hiç?
  Dualarımız, selamlarımız, saygılarımız sizlerle, hepinizle…

 • elif ayyildiz

  Size hitap ediyor olmak olaganustu mutluluk verici sayin komutanim. Kitabi da okuduktan sonra gercekten ne kadar guclu bir yaratilisinizin oldugunu gordum. Sizin yasadiklarinizi herhangi biri kaldiramazdi diye dusunuyorum. Ama siz bunu da atlatirsiniz, lutfen umudunuzu yitirmeyin. Bildiginiz uzere bu suclamalar sizin degil, Türkiye Cumhuriyetinin bekasina kasittir. Biz hepimiz bu yapilanlara birlikte gogus gerecegiz ve siz bir kahraman olarak zindandan cikacaksiniz. İyi ki varsiniz ve sizi tutsak ederek emellerine ulasamayacaklarini tum hainlere kanitlamis olacaksiniz. Lutfen kendinize cok cok iyi bakin. Cunku cok onemlisiniz.

 • Degerli Pasam, kitabiniz aklimdaki bir cok soruya cevap bulmama imkan verdi ve sizi yakindan tanimami sagladi. Bir an once yapilan bu haksizligin giderilmesi en buyuk temennimizdir.2012 notlarinizdaki ‘devlet icinde devlet mi?’ Sorusu bilindigi uzere ulke gundemimizde ilk siradaki yerini koruyor. Aci olan ise bu konunun o yillarda irdelenmemesi. Bir an once aramiza donmeniz dilegiyle saygi ve selamlarimizi sunariz

 • ahmet edip taşoğlu

  tarihe not olarak düşülen bu kitapta acı gerçekleri bir kez daha birinci ağızdan okumak çok faydalı oldu. bir Türk subayına yakışır fedakarlığınız, olgunluğunuz ve sabrınız için vatan size minnettardır.

 • Aysel Dökmecioğlu

  Değerli Genel Kurmay Başkanım,

  Kitabınızı aldım yeni okumaya başladım , ama asıl yazmak istediğim sizinle alakalı düşüncelerim uzun süre önce size mektup yazmak istedim ancak bu köşeyi görünce bur dan yazmak istedim.

  Siz görevinizdeyken medyada izlediğimde ”hep ne kadar efendi bir insan ” derdim .Diğer genel kurmay başkanlarından gerek duruşunuz gerekse donanımınız olarak farklı görürdüm ki haklıymışım şu anda bile haklı olduğunuz halde duruşunuzu hiç bozmadınız ve yazdığınız kitaplar. Ayakkabı kutusu barındıran çıktı hapis den siz neden hala içerdesiniz İlker Bey anlayabilmiş değilim ?.Kumpaslar deniliyor geç de olsa ama siz hala ordasınız.

  Umarım en kısa zamanda çıkarsınız ve tarih size bu haksızlıkları yapanlardan hesap sorar .(En kısa zamanda olsun ki bizde görelim).

  Size ve ailenize sağlık ve sabır dilerim . Maalesef elimizden bu dileklerden başka bir şey gelmiyor.

  Saygılarımla.

 • Sayın Paşam Saygıdeger Büyüğüm,
  Nasılınız ? Iyımısınız ? Sıhhat ve afiyette olmanız konusunda ; çolugum cocugum ve tüm yakınlarımın yanında dua ettiğim bir kişisiniz.. Allah’a o kadar inanclıyım ki ; birsey istediğinizde mutlaka Sizi duyuyor.. Allah büyüktür.. Herseyın hayırlısı olur cümlemiz için..

  Sayın Paşam,

  Haftasonu Sinemaya gittim. Hillside Trıo Salonundaki kitapcıda bir tek kitabınız kalmıs.. Ilk once ben sormustum ancak bir beyefendi o kadar üzüldü ki başka kitap kalmadığına, ben ; Kendısının almasını diledim ve soyledım. Çünkü ben nasılsa bir başka yerden de alabilirdim. Ama belkı o alamazdı. Bu kışıye müsaade ettim. Kitabınızın ılk bolumunu okudum.. Hafta sonu zamanımı bıtırmeye ayıracagım.

  Satırlarıma son verırken kıymetli ellerınızden öperım.

  Saygılarımla
  Filiz Hökelek

 • Değerli Genelkurmay Başkanım ve komutanım,

  Kitabınızı 2 ay önce aldım ve daha ilk 50 sayfasını okuduğumda çok yoğun ve kötü duygular içindeydim ve devamını okuyamadım. Öylesine büyük vicdan azabı ve üzüntü duydum ki, yaşadıklarınızı adeta kendim yaşamış kadar acı çektim. Ama artık çok şükür ki özgürlüğünüzü kazandığınız için mutluyum, kitabınızı bitireceğim. Türk milleti sizinle gurur duyuyor. Her zaman emrinizdeyiz komutanım!

  Saygılarımla
  Yiğit Ekici

 • Alev dörtdemir

  Canım komutanım ; kitabını her okuduğumda kalbimden sana sevgi yolladım.Baş ucumda duruyorken her gece duamda sizin için Dilek tuttum aramıza dönün diye, döndünüz! Çok mutluyum. Hoşgeldin büyük komutan! Şimdiki dileğim ; sizi cumhurbaşkanı olarak görmek .

 • Mustafa Altan Alkan

  Kurtuluş savaşında bir gözünü bu vatan için feda etmiş Topçu Mustafa Alkan gazinin Mustafa torunu olarak tüm kalbimiz ve dualarımız sizinle dir Değerli Genelkurmay Başkanımız sn İlker BAŞBUĞ

 • Gökhan Karabulut

  Saygıdeğer İlker Paşam başından beri büyük hayran kaldığım değerli bir komutansınız.Size zaten biz Türk gençleri olarak güvendik.Adalet geç de olsa tecelli etti ve sizi bize bağışladı.Kitabınızı biraz geç aldım ama alırken bile heyecanlandım, gurur duydum.Allah sıhhat ve afiyetle uzun ömürler versin.Atatürk’ten sonra en gurur duyduğum insansınız helal olsun size,onurlu hizmetlerinize..

 • Muammer Birgül

  Paşam size ve ailenize geçmiş olsun. Paşam sizin özgürlüğünüz bizleri de mutlu etti. İnşallah sizi cumhurbaşkanı adayı olarak görürüz.

 • SAYIN GENELKURMAY BAŞKANIM

  24 yaşında genç bir hukukçuyum kitabınızı dün aldım ve büyük bir merakla okudum.İlk önce şunu söylemeliyimki emeğinize sağlık yüreğinizden geçenleri ve yaşanılan gerçeklerinizi çok güzel anlatmışsınız size çok teşekkür ederim böyle bir kitap için.

  Yaşadığınız 26 ay hayatınızdan çalındı bu konudaki üzgünlüğümü size anlatamam inanın… lakin Türk Milleti sizin nasıl bir insan olduğunuzu Türkiye Cumhuriyeti için neler yapabileceğinizi gayet iyi biliyor içiniz rahat olsun …

  Son olarak tahliye kararınız beni,ailemi ve tüm sevenlerinizi ne kadar mutlu etti ne kadar yüzümüzü güldürdü size anlatamam…sizden çok küçüğüm fakat Annenize Babanızada minnettarız sizin gibi bir insan yetiştirip sizinle bizi tanıştırdığı için…iyi ki sizi tanımışız paşam…TÜRK MİLLETİ SİZİNLE GURUR DUYUYOR PAŞAM… SAYGILARIMLA

 • Değerli Genelkurmay Başkanım,

  Bizim tek dilegimiz Cumhurbaşkanımız olmaktır bunu unutmayın.

 • Özgür TANDOĞAN

  Paşam, kitabınızı çok iştahlı bir şekilde okudum.Yaşadığınız bu denli hukuk zulmüne karşı seslerini çıkaramayanları kınıyorum. Başta mensubu olduğunuz kurumun bu denli pasifliği içler acısıdır. Daha düne kadar laikliğin temel savunucusu olarak gördüğümüz kurumun bu noktalara gelmesi çok üzücü. Söylenecek, yazılacak o kadar çok konu varki… Yaşanan bu olumsuzluklara rağmen, yapmış olduğunuz mücadeleyi canı gönülden kutluyorum.Sizin varlığınızı hissetmek gerçekten bizlere büyük bir güç veriyor.Paşam iyiki varsınız.

 • internet andici nedir balyoz ve ergenekom davalari nedir ve ne icin bu oyunlar oynaniyor hepsini guzelce anlamamiza yariyan bir rehber. Ayrica pasamizin nekadar guclu oldugunu. kaniti sayfalarda tek tek belli …

 • Sonunda adalet tecelli etti paşam keser döner sap döner gün gelir hesap döner.Size ve silah arkadaşlarınıza yapılan haksızlık kimsenin yanına kalmaz elbet bir gün hesabını verirler.Allah yar ve yardımcınız olsun Allah Türk ordusunu ve sizin gibi değerli komutanları korusun.AMİN.Komutanım imza gününüze yetişemedim sizin kitaplarınızı çok istiyorum rica etsem göndertirmisiniz.yolunuz açık olsun allaha emanet olun

 • Berkay Kaplan

  Ebedi komutanım olan M.Kemal Atatürk’ten sonra gelen komutanım;
  Sizin yazdığınız kitabı,o kadar çok sevdim ki. Bu kitap doğrultusunda,ülkemizin,yargının,vs. çoğu kurum ve kuruluşların gerçek yüzünü gösterdiniz.
  Minnetlerimi sunarım.

 • Saygıdeğer Komutanım;

  01.Nisan.2015 Saat: 15.10 da resmen Genelkurmay Başkanlığının resmi internet sitesindeki BA-11/15 belge nolu Basın Açıklamasıyla müjdelenen Kamuoyunda “Balyoz davası” olarak bilinen ve Asıl Amacın TSK yapılmış bir Asimetrik psikolojik harekatla İtibarsızlaştırma hareketi resmen ÇÖKMÜŞTÜR! Nihayet birileri perdelenen bu sahnenin gerçek boyutunun farkına varmıştır. Şu gerçeği hiç kimse değiştiremeyecektir: Balyoz, Ergenekon, Sehven, İnternet Andıcı… vb. Davalar T.C. nin göz bebeği olan TSK mensupları subaylarından orgenerallerine kadar yapılmış olan alçakça yakıştırmalar ve trajikomik bir şekilde hukuku öne sürerek yapılan haksızlıklar T.C. HUKUKUNUN KARA LEKESİDİR!
  Paşam kitaplarınızdan okuduğum kadarıyla tarif ettiğiniz bu hukuksuzluklar nihayet ortaya çıkmıştır.
  En baştan beri ASLA İNANMADIĞIM SUÇLAMALAR, TSK YAPILAN HADSİZ YAKIŞTIRMALAR… son bulmuştur.
  Bu konuları SUÇLAMALARA KARŞI GERÇEKLER, NASIL BİR TÜRKİYE adlı eserlerinizden takip ettim. Şu anda 20. YY EN BÜYÜK LİDERİ MUSTAFA KEMAL adlı eserinizi okuyorum. İnşallah sizin yolunuzda yürümeye devam edeceğim. Yaşadığımız bütün bu olaylar haklılığınızı önemle gösteriyor. Yazdığınız bütün eserleri okumak ve hayatıma not düşmek ve sizin yeni kitaplarınızı(inşallah yazmaya devam edersiniz.) okumak gayesiyle…
  SAYGILARIMLA…
  Mehmet KANAT

 • Gökhan ERİKCİ

  Saygı Değer Paşam; Canimiz Yolunuza Feda Olsun,Gönlümüzün Cumhurbaşkanlığındasınız,Gerçek Sarayda Önderimiz Olarak Sizi Görmek İstiyoruz.Saygılarımla

 • Syn genel kurmay başkanım bune zamana kadar gidecek neyapmalıyız susup oturmaktan hergün şehit haberi almaktan bıktık usandık ben 1978 / 1 tertip olarak ankara zırhlı birliklerde görev aldım daha dogrusu alamadım yapabilecegim askerliğimi rahatsızsın diyerek yaptırmadılar çürük verdiler epilepsi rahatsızligım vardı ordan kalma bi burukluk zaaten var icimde size yapılan zaten baslı başına bir haksızlık nerye gidiyoruz sizce iyiyemi kötüyemi saygılarimla

 • ummet bayraktar

  ugurlar zafer ınanlarındır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.