Nasıl Bir Türkiye

Nasıl Bir TürkiyeBu kitap neden yazıldı?

Görevde bulunduğum süreçte yaptığım konuşmalar neredeyse 900 sayfayı bulmaktadır. Bunların büyük bölümü, Kara Harp Okulu, Harp Akademileri Komutanlığı ve basın toplantılarında ve son aylarda Atatürk ve Cumhuriyet üzerine yapılan konuşmalardan oluşmaktadır. Medyaya açık olan bu konuşmaların ana çerçevesi güvenlik konularıyla sınırlıydı. Bunlar gözden geçirilerek, önemli bölümlerinin bir kitapta toplanması düşünüldü. Ancak kitap düşünüldüğünden farklı bir içerik kazandı.

Bu kitap dört bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm “Yaşamın İçinden Dakikalar” başlığını taşımaktadır. Bu bölümde yaşanmış altı öykü bulunmaktadır. Öyküler birbirinden bağımsızdır. Ancak, hepsinin ortak bir noktası vardır. Yaşam ilginçtir; yıllar boyu sürmektedir. Ancak, o yıllar içinde yaşanan öyle dakikalar vardır ki, yaşamınızın geri kalan bölümünü etkiler; hayatımızın en zor anlarını oluşturur. Bu altı öykü içinde “yaşanan en zor dakikalar” bulunmaktadır. Ortak nokta budur.

İkinci bölüm “Tarihe Düşülen Notlar Arasında Gezinti” adı altındadır. Bu bölüm, 900 sayfayı bulan konuşmaların önemli kısımlarından oluşmaktadır. Dışarıdan bakan bir gözle daha iyi hazırlanacağı düşünülerek editörler tarafından hazırlanmıştır. Dört ana konudan meydana gelmiştir:

 • “Atatürk ve Türk Devrimi”
 • “Kürt Sorunu mu Terör Sorunu mu?”
 • “Küreselleşme ve Bilgi Çağı”
 • “Sivil-Asker İlişkileri”

Üçüncü bölüm “Merak Edilen Konular Üzerine” söyleşidir. Kitabın hazırlanmasında büyük katkısı olan Sadık Usta’nın sorularına verilen cevapları içermektedir. Bu bölümde, hem daha önce yapılmış konuşmalar bir anlamda güncelleştirilmiş hem de bazı güncel konulara değinme olanağı yaratılmıştır.

Kitabın son bölümü “Nasıl Bir Türkiye” başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Türkiye Cumhuriyeti’nin dayandığı temel nitelikler teker teker ele alınıp incelenmiştir. Öncelikle bu temel niteliklerin ne olduğuna ve bu niteliklere nasıl ulaşıldığına bakılmış, daha sonra bu niteliklerin uygulanması esnasında geçmişte yapılan hatalara değinilmiştir. Bölümün sonunda ise günümüzde bu temel niteliklere yönelik ne gibi risk ve tehditlerin olduğu ortaya konulmuş ve bunlara karşı alınması gerken tedbirler üzerinde durulmuştur.

Bu kitabın hazırlanmasında -başta Kaynak Yayınları Genel Yönetmeni Sadık Usta olmak üzere – katkısı bulunan herkese teşekkür ederim.

İlker Başbuğ

14 yorum

 • Sabit Alabaş

  Merhaba komutanım.
  Yine devletin ve ulusun sizinle gurur duyacağı bir çalışma yapmışsınız.Kitabınızı en kısa zamanda edinip size imzalatmak üzere saklayacağım.
  Emeğiniz ve vatana olan sadakatiniz için sizlere teşekkürü bir borç bilirim.

  Sağlıcakla kalın…

 • Hami Karaibrahim

  Komutanım;Merhaba
  Çok güzel,akıcı ve okurken kendimizi de anlattıklarınızın içinde hissettiren bir çalışma yapmışsınız.Elinize,yüreğinize sağlık..
  Trabzon a ne zaman geleceksiniz.Sabırsızlık la bekliyoruz…
  Saygılarımla…

 • Değerli komutanım,
  Kitabınızı 2 günde okudum. Çok akıcı ve anlaşılır. Bugünkü Türkiyenin sorunları çok güzel ortaya çıkarılmış. Beni birçok konuda aydınlattı. Birçok konudada derin düşüncelere daldım. Ülkemizi ilgilendiren birçok konu anlatılmış , şuan neredeyiz. kimlerin üzerimizde baskısı var ortaya çıkmalı.
  Böyle bir kitabı ülkemize kazandırdığınız için çok teşekkür ederim.
  Sizin gibi vizyon sahibi kişilerin mecliste bulunması ülkemiz için ayrıcalık olacaktır.

 • Paşam;
  O kadar güzel bir kitap… çok beğendim.. Bu satırları yazarken biraz önce bitirdigim “Nasıl Bir Türkiye” adlı eseriniz beni kendisine ve size cezbetti.. gerçekten güzel bir kitap. Özellikle Yaşamınızın içerisinden kareler ve unutulmayan dakikaları okurken hayal ettiğimi söylemeliyim.. Özellikle Lojman hikayesi gözlerimi doldurduğunu itiraf etmeliyim. Kitabımı çok sevdim.. uyurken dahi masadan kaldırmadığım, okulda, memlekete giderken çantamdan eksik etmediğim ve facebookta tüm arkadaşlarıma kitaba olan sevgi ve alakamı dile getirdiğim bu eser ülkemiz problemlerine, güncel siyasete ve dahi vizyonuma, misyonuma önemli etkiler bırakmıştır..
  şunu söylemeliyim ki
  “bu kitabı bitirirken içim burkuldu. Niçin dedim Neden dedim.. Ben TSK mensubu değilim? Bende bu şerefli askerlik mesleğini hayatıma yansıtmak.. Vatan sevgisini yaşama işlemeyi ilke edinen Askerlik mesleğini o kadar çok seviyorum ki… Bu kitap bana şunu işaret etti… Mustafa Kemal Atatürk’ ün de dediği gibi Kim ne derse desin… kararlı olmalıyım.. mücadele etmeliyim… Bu kitap her yönü ile beni çok etkiledi paşam… keşke sizinle görüşebilsem… keşke…

 • Saygıdeğer Komutanım,
  74/3 tertip olarak askerliğimi NATO SHAPE MONS karargahında yaparken askeriniz olmaktan duyduğum gururu başta evladıma ve çevremdeki herkese her seferinde anlatıyorum.”Nasıl Bir Türkiye” adlı kitabınızı ilk fırsatta okumak istiyorum. Belçika’da yüksek öğretim gören gençlerimize hitaben Türkiye gerçeklerini anlattığınız ve Belçika’lı Türkleri onurlandıracağınız günü sabırsızlıkla bekleyeceğiz.Türk kökenli gençlerin inanın buna çok ihtiyaçları bulunmaktadır.Sizler gibi değerli komutanlarımızın anlatacaklarını büyük bir dikkatle dinleyeceklerini ve ders alacaklarına adım gibi eminim.Vatan sevgisini bilmeyen,vatan sevgisini şahsi ihtiras sahibi insanlara duyulan saygıyla karıştıran bir nesil olmaktan ancak sizin gibi aydın kişilerin anlatımlarıyla doğruları bulacaklarına inanıyor,saygı ve hürmetlerimi iletiyorum.

 • Özgür TANDOĞAN

  Çok değerli Komutanım,

  Kitabınızı yaklaşık iki ay kadar önce çok isteyerek ve zevkle okudum. Bu kitapla birlikte sizin elinizden çıkan 2. kitabı da okumuş oldum. Özellikle Atatürk ile alakalı yazdıklarınız beni çok duygulandırdı ve hiç zaman kaybetmeden, 20.Yüzyılı En büyük Lideri:Mustafa Kemal ve 20.Yüzyılı En büyük Lideri:Atatürk isimli kitaplarınızı da temin ettim.Sizi gerçekten çok seviyor ve tebrik ediyorum.
  En iyi dilekler hep sizinle olsun.

 • Nasıl Bir Türkiye kitabınızı okudum ve diğer kitaplarınızıda okumak istiyorum doğuluyum ve kürt kökenliyim malatyalıyım 22 yaşındayım her zaman gurur duyduğum Türk kimliğimi şerefle taşıyıcam. Farkında olmadığım bir çok bilgiyi kitabınızdan öğrendim ülkem adına korktuğum zamanlar oluyor ama sizin gibi hala ülkesini çıkarsız seven insanları gördükçe umut var diyorum sizinle gurur duyuyorum iyi ki varsınız sizi sosyal medyadan takip ediyorum ve sizden bir ricam var yazmaya devam edin en azından biz gençler için sizi seviyoruz

 • Değerli Komutanım;
  Kitabınızı bugün alıp tek solukta okudum. Zor günler yaşıyoruz. Aylar önce yazmış olduğunuz kitabınızda bugünleri doğru analiz etmeniz lider ve vizyon kavramlarının en iyi tanımlayıcısı. Diyarbakır’da doğdum ve buranın kültürü ile filizlendim. Burada Ulu Önder ATATÜRK’Ü ve sizin gibi değerli Komutanlarımızı seven çok kişi mevcut. Kitabınızda Ulus devlet kavramına hemen hemen her defasında değinmeniz; bize şuan öncelikli sahip çıkmamız gereken değeri ve o değerin tehlikede olduğunu anlatıyor. Kitabınızdan pek çok bilgi edinmemin yanı sıra ufkumun genişledi. Hiç kuşkusuz bizden sonraki nesillere de bu bilgileri aktarıp pratik yapmalarının önünü açacağız.
  Birikimlerinizi bize aktardığınız için çok teşekkür ederim.
  Sizi çok seviyoruz.

 • Saygıdeğer Komutanım;
  Sizler bu ülkede nadir yetişen insanlardansınız, Türk Ulusu her daim Askerini ve Ordusunu en yüce duygularla sevmiştir ve sevecektir.Güzel eserlerinizin devamını ve tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürlerimi arz ederim.
  Saygılarımla,

 • Temel Sağıroğlu

  Sayın BAŞBUĞ;
  54 Yaşındayım. Bir gün sizi bu ülkenin reisi cumhuru olarak görmeden ölmeyeceğim ve o gün geldiğinde ölüm meleğini huzur içinde karşılayacağım.

 • çok güzel bir kitap olmuş ellerinize kaleminize sağlık 🙂

 • çağlar demirhan

  Saygıyı,sevgiyi hak eden Değerli Komutanımız İlker Paşamız ; Ben,başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal olup,siz değerli büyüklerimi örnek alan 28 yaşında bir Türk genciyim.Kitabınızı büyük bir heyecanla okumaktayım ve bu kitap,size olan saygımı,sevgimi,inancımı katlamaktadır.Ulu Önder Mustafa Kemal’i anlamış, O’nun günümüze sunduğu ışığından yürümüş,aynı zamanda dünya ülkelerini,felsefeyi,sosyoloji,tarihi incelemiş bir komutan olan İlker Paşamızın ülkemizin siyasetinde görev alması gerektiğini düşünüyorum.Kitaplarınız ve ufkunuz için sizi ayakta alkışlıyorum komutanım.

 • Saygıdeğer Komutanım,
  Geçen gün elime geçen “SUÇLAMALARA KARŞI GERÇEKLER ” ismli kitapınız okudum..İnan çok etkilendim. Her ortamda sizin gibi değerli bir komutanımızın ömründen çalınan 2 yılın ve uğradığı haksızlıkların karşısındaki asil duruşunuzdan bahis ediyorum..

  Saygılar ve Hürmetlerimle Değerli komutanım…

 • Sayın komutanım;
  Kitabınızı yeni bitirmiş 19 yaşındaki bir Türk genci olarak, öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye’nin geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili tespitleriniz, görüşleriniz ve öngörüleriniz çok değerli. Kitabı size imzalatmak için sabırsızlanıyorum. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.