20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal

İlker Başbuğ Kitap İnternet Andıcı Türkiye TSK Genelkurmay Başkanıİlker Başbuğ’un yeni kitabı “20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal” çıktı.

Mustafa Kemal Atatürk, hem kendisinin hem de ülkesinin kaderini tek başına çizen rakipsiz bir liderdir.

Remzi Kitapevi tarafından yayımlanan bu kitap, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik yönünü inceleyerek, onun nasıl bir lider olduğunu doğru olarak anlayabilmek ve ulaşılan sonuçları gelecek nesillere doğru olarak yansıtabilmek amacını gütmektedir.

Bu kitapta, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının 1881-1923 dönemi incelenmektedir. Cumhuriyet döneminin incelenmesi ve onun liderlik niteliklerinin  20. yüzyılın diğer büyük liderleri ile karşılaştırılması, yazılacak ikinci kitabın konusu olacaktır.

Kitabın hazırlanmasında, Atatürk’ün kendi yazdıklarından ve söylediklerinden özellikle faydalanılmaya çalışılmıştır.

28 yorum

 • Ruhat Mengi (Vatan Gazetesi)

  Kitap herşeyden önce Başbuğ’un yazarlıkta ne kadar başarılı olduğunu göstermesi açısından bence çok ilgi çekici… Son derece akıcı bir üslup, çok ustaca metinler arasına sıkıştırılmış ilginç konuşmalar, mektuplar, belgeler. Yazarı da Mustafa Kemal gibi “bir asker” olduğu için olaylar çok daha gerçekçi bir açıklamaya kavuşmuş.

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • Melih Aşık (Milliyet Gazetesi)

  Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un yazdığı “Mustafa Kemal” adlı kitap, mutlaka okunması gereken bir eser… Başbuğ, Atatürk’ün liderlik sırlarını, O’nun ifadelerine dayanarak çok güzel anlatıyor…

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • Nazlı Ilıcak (Sabah Gazetesi)

  Başbuğ, Atatürk’ün liderlik yönünü ele alıyor. Ve bunu Atatürk’ün kendi yazılarından ve söylediklerinden faydalanarak gerçekleştiriyor. Başbuğ bir başka çalışmanın da haberini veriyor. “Onun liderlik niteliklerinin 20. yüzyılın diğer liderleriyle karşılaştırılması ayrı bir çalışmanın konusu olacaktır.”

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • ESASLI SOZLER..

 • Teşekkürler, sayın komutan İLKER BAŞBUĞ
  Thank you dear commander İLKER BAŞBUĞ

  Oktay Saraç

 • Ataturk hakkında hic bilmedigimiz detaylari ogrendim cok yararli bir calisma elinize saglik. Devamini dort gozle bekliyorum. Saygilarimla

 • TERÖR ÖRGÜTLERİNİN SONU ADLI KİTABI ŞUAN 3 N KEZ OKUYORUM DİĞER KİTABIDA HEMEN ALDIM…
  İLKER KOMUTANIMA NASİPSE BİR MEKTUP YAZMAK İSTİYORUM UMARIM İLETİLİR.
  TÜRKİYE ‘DE TERÖRÜ ANLAMAK İÇİN MÜKEMMEL BİR KİTAP…
  KAYNAKLAR OLAYLAR TERÖRÜ ETLEYEN UNSURLARIN İRDELENMESİ.. VB. BİR ÇOK KONU ÇOK ÇARPICI BİR ŞEKİLDE ELE ALINMIŞ.
  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLKER BAŞBUĞ. SİZ BU ÜLKEDE ”BİR ÇOKLARININ SÖYLMEYE KORKTUĞU-ÇEKİNDİĞİ VEYA BAŞKALARININ HİMAYESİNDE KALARAK SUSTUKLARINI SÖYLEME CESARETİNDE BULUNDUNUZ”
  TAKDİRİM.. SİZ BÜYÜK BİR KOMUTANSINIZ…

 • Sevgi Samiloglu

  Mustafa Kemal Ataturk’un muhtesem resmini kapakta gormek bile beni cok duygulandirdi. Ondan ne kadar ogrenmemiz gereken seyler oldugunu tam da bu donemde hatirlatti.Tesekkurler Sayin Basbug !

 • Ulu Önder Atatürk hem iyi bir siyasetçi hem de büyük bir lider ve sizin dediğiniz gibi 20.yy en büyük lideri ama bu büyük lider bile 21.yy da karalanmaya çalışılıyor olması ne üzücü bir şey galiba güzel yurdumun güzel insanlarının bir çeşit trajikomik yanı bu olsa gerek açıp okumadan başkalarının hükümlerini kendi üzerine geçirmek..

 • Gökçe Kılıçaslan

  Komutanım, sizin gibi bir askerin kaleminden dökülen dizelerle Atamızı okumak onur verici idi. Bu kitabınızın benim için yeri her daim ayrı olacak.

 • Aylin Hafızoğlu

  Bilgileri verişiniz ve yazım diliniz o kadar yalın ki,gerçekten o dönemlere gidip o anları yaşıyormuş hissi veriyor.Bu his o kadar güçlü ki gururla,inançla savunulası bir kararlılık aşılıyor.Yüreğinize,kaleminize sağlık efendim.

 • tevfik özgül

  komutanım, bu şaheser yapıtla bakış açımız daha da kuvvetlendi,iyi bayramlar

 • abdulmuttalib güngör

  su an almanyadan gelip askerlik yapiyorum sirnak andac uludere Atatürkü bilen kendisini bilir bilmeyen kendisinde degildir zaten genclere Atatürkü tanitmiyorlar zaten gencler ogrenmeye de tenezzül etmiyor yasasin boyle bir komutanim gercekler ebediyen kilitlenemez gun agaracak cikacak ortaya ne mutlu Türküm diyene…

 • “Eşsiz Komutan ve devlet adamına” saygı ve selamlarımı sunuyorum..
  Gün olur uğrarsın kahpe bir hınca.. arkandan bir el vurur seni kadınca..
  En kısa sürede size yapılan haksızlığın sonlandırılması , bunun hesabının ivedilikle sorulması dileğiyle..

 • Sibel Durusöz

  Sayin Pasam,

  Inanin bir türk Kadini olarak sizin ugradiniz haksizliga karsi elimiz kolumuz bagli oldugu icin kendimden utaniyorum. Simdi hemen sizinde yerinizde Ben kalsam o karanlikda. Ömrümün sonuna kadar. Bir isik gün isigi goermeden. Sizin disarda olmaniz lazim. Vatanin size ihtiyaci var. Sizi cok cok seviyoruz!

 • Ahmet İzmirli

  Kenya liderinin bu sözü çok düşündürücü. Aynı oyun ülkemizde oynanıyor ve bizler elimiz kolumuz bağlı olarak seyrediyoruz.”batılılar geldiklerinde ellerinde incil, bizim elimizde topraklarımız vardı. bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler. gözümüzü açtığımızda ise bizim elimizde incil, onların elinde topraklarımız vardı.”
  Sayın İlker BAŞBUĞ.sizi sonuna kadar destekliyorum.Cumhuriyetimize ve vatanımıza hıyanet edenler er veya geç cezalarını bulacaklardır. Ama silivride olman bizi çok üzüyor.

 • Sayın Başbuğ, 275. K.D. Bando Çavuş olarak Sarıkamış’da vatani görevimi -30 ve -40 dereceleri görerek tamamladım. Vatan aşkım ve aziz milletime olan bağlılığım o soğuklarda hiçbir şekilde benim kanımı dondurmadı çok şükür. Fakat vatanına ömrünü vererek hizmet etmiş, Genel Kurmay Başkanlığına gelmiş sizin gibi değerli bir vatan evladına layık görülen bu durum karşısında kanım dondu kaldı. Eserleriniz bizim için çok değerli ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktaracağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Adaletin güvenilecek bir tarafı kalmadı ama halkımıza olan inancım sizi en kısa zamanda aramızda göreceğimizi düşündürüyor. Siz Türkiyemizin özgürlüğü için kendi yıllarınızı feda ettiniz. Özgürlüğünüze kavuşacağınız gün sizi bağrımıza basıp kucaklıyacağız. Avustralya’dan selam ve sevgilerimle

 • sabutay küçükoğlu

  Komutanım sizin neden içerde olduğunuz aşikar, bazı cevreler ATATÜRK TEN rahatsızlar. Siz o kadar kitap yazarsanız siz den de rahatsız olacakları aşikar ama unutmayın komutanım daha güçlü daha dirayetli dönülecek dimdik ayak da. Ben ATATÜRKÜ dedemden baba annemden öğrendim ne büyük insan olduğunu kitaplar sadece pekiştirdi. Atatürk ve silah arkadaşlarının bu ülke için yaptıkları ortada ki dedemde Atatürk ün silah arkadaşı idi. O yüzden komutanım güçlü olun güçlü dönün saygılarımla

 • elinize ve yüreğinize sağlık Sayın Paşam..

 • mustafa gündüz

  ilker paşam senin nasıl bir devlet adamı oldugunu biz türk milleti olarak seni çok iyi biliyoruz sen ülken için vatan için mapuslarda yatıyorsun seni kalbimizden asla silemez ler paşam senin le gurur duyuyoruz

 • kerem anafartalar

  paşam hir bir zaman unutmayın mustafa kemaller tükenmez tükenmeyecektir ne mutlu türküm diyene

 • paşam elinize sağlık çok güzel bir eser ortaya çıkarmışsınız.siz mükemmel bir insansınız. suçsuz olduğunuzu biliyoruz paşam.ben çocukken Mustafa Kemal Atatürk gördüğümde annem sorarmış kimdir biliyorsundur: ATATÜRK dermişim.şimdi büyüdüm artık..ama yine soruyorlar boynumdaki kolyede parmağımdaki yüzü gümde çehresini görüyorlar bu seferde senin Atatürk askın başka diyorlar evet başka diyorum.ben Türk’üm. ben onun torunuyum ben onun evladıyım o benim dedem.ve şuan gözleri buğulu bakan dedem.ama oda biliyor ki bizler onun nesliyiz.TÜRK’ÜZ onun izinden gidiceğiz. yılmadan usanmadan..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 • Atatürk ve Mustafa Kemal kitaplarından 3 er adet alıp,çevremdeki insanlara verdim.ATA hakkında bilgi hazinesinin genişlediğini söylediler.Ne zaman ATATÜRK hakkında bir belgesel çıksa ve bu belgesel amatörce bile olsa tüylerim diken diken oluyor.Türk Olmak kanımda var! Her şeye rağmen! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 • Teşekkürler Elinize saglik
  Siz her zaman bizim komutanimiz olarak kalacaksiniz.Bunu hicbirsey degistiremez.

 • Değerli Komutanım;

  Nasıl bir Türkiye ve Suçlamalara karşı gerçekler den sonra 20.yy En Büyük Lideri Mustafa Kemal adlı eseriniz her Türk Gencinin okuması iki şekilde gerekli ve mecburidir.

  1 ) Karanlığa mı düştük… Mehmet Akif’ in dediği gibi “Korkma!” çünkü tutunacak dalın ve altın bir kılavuzun var o şüphesiz ki MUSTAFA KEMAL dir.

  2) Tarih Tekerrür etmemeli ! Türk Milleti uyanık olmalı unutulmamalıdır ki Türk Milleti; -harbiye Marşında da belirtildiği üzere- “Kanla, İrfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti” yani kolay kazanmadık… her bir avuç toprak Kanla sulandı ! Üzerine bastığımız topraklar şehitlerimizin bizlere emanetidir. Yani bizler bu emanetin bekçileriyiz. Bu kitap okunmalı ki bu emanetin ne zorlu imtahanların mükafatı olduğunun bilincine varılsın; Mustafa Kemal bizlere şu mesajıda vermişti: “dahili ve harici bedbahların olacaktır.” Tekrar söylüyorum Türk Milleti Uyanık olacak. Ufkunu Yüksek tutacak. Tarihi tekerrür ettirmeyecek.

  Yukarıda da belirttiğim gibi;
  Bizler bu toprakların bekçileriyiz. Cumhuriyeti Payidar kılma gayesiyle yolumuza devam edeceğiz. Paşam; öyle değerli öyle kıymetli birisi ki bizlere yol gösteriyor. Şu eserleri dikkatlice okumayı, düşünmeyi ve Ata yolunda yürümeye bu yolda koşmaya imkan tanıyor. Bizlere yani Türk gençlerine manevi bilinç, kültürel bilinç ve içinde bulunduğumuz durumları tenkit etme vasıflarını uyandırıyor.

  Kitaplarınızı özenle ve alaka ile okuyor ve çoğu zaman altını çiziyorum. Bunlardan birisi de 20. yy En Büyük Lideri Mustafa Kemal eserinizdir. Bu eser ön sözünde de belirtildiği üzere bir Tarih kitabı değildir. Dogmalarla yüklü bir ansiklopedi hiç değildir. Bu kitap çok güzel bir baş ucu eseridir. Ben diğer Kitaplarınız gibi bu eserinizi de çok beğendiğimi itiraf ederken şunu söylemeliyim ki her kitabınız benim için çok değerli ve siz çok ayrı bir yerdesiniz çok kıymetli paşamsınız sizi ve eserlerinizi çok seviyor ilgi ve alakayla takip ediyor ve edeceğim…

  Emeğinize, yüreğinize; bileğinize sağlık diyor ellerinizden öpüyor saygılarımı sunuyorum.. Değerli komutanım..

  Mehmet KANAT

 • Özgür TANDOĞAN

  Çok Değerli Komutanım Merhaba,
  Gerçekten müthiş bir kitaptı.Hayatımda bukadar istekli ve hızlı böyle bir kitap bitirmedim. Sağolun Paşam.
  Kitabın 2. cildini okumak için sabırsızlanıyorum.Böylelikle tüm eserlerinizi okumuş olacağım. Yeni eserlerinizi çıkaratacağınız günü iple çekiyorum. Size bir ömür boyu sağlık ve başarılar diliyorum.

 • türk&arnavut

  paşam sizi gerçekten çok seviyorum resminiz evimde büyük boyda odam da asılı siz gerçek bir komutansınız atatürkçüsünüz atatürkün değerlerine ve milli mücadelesine bağlı ve atatürkün askerisiniz bizler balkanlardan atatürk ile gelip çanakkalede atatürkün yanında emperyalist güçlere karşı mücadele veren bir neslin torunlarıyız boşnak makedonya arnavut gerçekten tamamen atatürkçü sizinde arnavut göçmeni olduğunuzu biliyorum bu önemli değil önemli olan atatürkçü olmanızdır sizi seviyorum yapılan yanlışlar elbet ortaya çıkacaktır te dua shum seni çok seviyorum demek <3

 • Bu kitabı nerden ve nasıl alabilirim …..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.