20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Atatürk

İlker Başbuğ Kitap İnternet Andıcı Türkiye TSK Genelkurmay BaşkanıMustafa Kemal Atatürk, hem kendisinin hem de ülkesinin kaderini tek başına çizen rakipsiz bir liderdir. Onun yaşadığı çağın en büyük liderlerinden birisi olduğu da tartışmasızdır.

Bu kitap 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal kitabının devamıdır.

Birinci kitap gibi, bir biyografi olmadığı gibi, bir tarih kitabı da değildir. Atatürk’ün liderlik yönünü ele alan bir araştırma inceleme kitabıdır.

Kitabın hazırlanmasında, olabildiğince Atatürk’ün kendi yazdıklarından ve söylediklerinden faydalanılmaya çalışılmıştır.

Yararlanılan kitaplar arasında, Kaynak Yayınları’ndan çıkan ve otuz ciltten oluşan Atatürk’ün Bütün Eserleri, Şerafettin Turan’ın Mustafa Kemal Atatürk ile Hasan Rıza Soyak’ın Atatürk’ten Hatıralar kitabı en önde gelen kaynaklardır.

Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; 1923-1938 yılları arasındaki Atatürk’ün yaşamı liderlik açısından incelenmiştir. İkinci bölüm ise değerlendirme bölümüdür. Bu bölümde; Liderlerde Bulunması Gereken Temel Nitelikler ve Atatürk, Atatürk Nasıl Bir Liderdi?, 20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal Atatürk ve Sonuç kısımları bulunmaktadır.

Birinci ve bu kitapta genç nesillere; Atatürk’ün yaşamı, yaptıkları ve özellikle düşünce tarzı, farklı bir açıdan, ilgi duyularak ve rahatlıkla okuyup anlayabilecekleri bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır.

Elbette okuyucuların genç nesiller ile sınırlandırılması söz konusu değildir. Liderlik konularına ilgi duyan herkesin, özellikle devlet yönetiminde olan ve olacakların faydalanabilecekleri bir çalışmanın ortaya çıkarılması da hedeflenmiştir.

Liderlik konusunda yabancı dillerde yazılan kitaplara bakılınca, Atatürk’e ilişkin çok kaynak kitap bulunmadığı da görülmüştür. Atatürk’ün liderlik yönünü inceleyen bu iki cilt kitap, eğer ilerde yabancı dillere de çevrilebilirse, bu boşluğun kapatılmasına katkı sağlanabileceği düşünülmektedir.

Bu kitapların hazırlanması ve yazılması süresince, neredeyse her gün, her dakika Atatürk’le yaşadım ve düşündüm. Onu düşündüm. Bundan da büyük bir heyecan ve mutluluk duydum, rüyada gibiydim.

Kitabın sonlarına yaklaşırken, bir taraftan da üzüntü duymaya başladım. Adeta bu kitabın bitmesini hiç istemedim. Ancak, her zaman olduğu gibi zaman aktı ve birden kendimi 10 Kasım 1938 gününde buldum.

İşte, o anda büyük bir boşluk içindeydim.

İmdadıma, Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Atatürk için söylediği o eşsiz ve unutulmaz cümle yetişti. Bu cümle ilk kitabın birinci cümlesiydi. İkinci kitabın da son cümlesi oldu:

“Seni sevmek, milli ibadettir.”

Milli ibadetinizi, sadece milli bayramlar ve 10 Kasım günleri ile sınırlamayınız.

O na çok şey borçlusunuz, borçluyuz.

6 yorum

 • Emre Kongar (Cumhuriyet Gazetesi)

  Başbuğ’un kanına da Atatürkçülük işlemiş…

  Günümüzde artık Atatürkçülüğün, iktidarın gözünden düştüğünü, Atatürkçü olmanın makbul kabul edilmediğini, hatta kuşkuyla karşılandığını bilmiyormuş gibi, yeni başladığı “Silivri sakini” olma kariyerinde, durmadan Atatürk kitabı yazıp duruyor…

  Silivri’de yazdığı ikinci kitap da çıktı.

  Birinci kitap “20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal” adını taşıyordu.

  Bu yenisi onun devamı, “20. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk” adını taşıyor…

  Devlet kurucusu dâhi bir liderin, nesnel bilgi ve belgelere dayalı olarak anlatılan öyküsü de diyebilirsiniz.

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • İlber Ortaylı (Tarihçi)

  İlker Başbuğ Paşa’nın kitabıdır bu. Genelkurmay Başkanımız. Eksi Başkanımız. Bu hakikaten bir biyografiyi yanlış olmadan nakleden bir kitap bir kere bu bir.

  Gayet rahat izlenen bir üslup. Onu da söyleyeyim. Onun için tabii ben bunu başarılı bir biyografi tanımlayacısı olarak görüyorum. Biz de nadirdir bu.

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • Tufan Türenç (Hürriyet Gazetesi)

  Atatürk işte böyle bir reformcuydu.

  Kendini reformcu sananlara bu bilgileri şu anda Silivri’de terörist örgüt yörneticisi suçlamasıyla yatan Genelkermay eski başkanı İlker Başbuğ’un “20. Yüzyılın En Büyük Lideri ATATÜRK (1923′ten1938′e)” kitabından aktarıyorum.

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • Özgen Acar (Cumhuriyet Gazetesi)

  Yazarı tanıyor musunuz bilmiyorum… Ergenekon, Balyoz, Silivri olaylarından da adını anımsayamadınız mı? Anımsatalım… PKK terörüne karşı mücadele eden, bu konuda kitap yazan, AKP’nin “baş terörist” diye yargıladığı, mesleğinin doruğuna çıkmış bir subay… Hâlâ anımsamadınız mı? Keşke bu kitabı yazmasaydı! Kitabın kahramanı olan Atatürk hakkında “en baş terörist ilanına” kanıtlar bırakmazdı! Üstelik, tutmuş “20. Yüzyılın En Büyük Lideri” demiş. Bir eksiği var… Keşke 21. yüzyılın liderliğine de (…’ı) aday gösterseydi…

  Site yönetimi tarafından eklenmiştir

 • Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en sancılı, en adaletsiz ve en kaygılı yıllarını geçiriyor. Çocukluğunu, gençliğini ve yetişkinliğini özetle yaşamının bütün yıllarını ordusuna ve Türk Milletine adamış olan ve Genel Kurmay Başkanlığı görevini onuru ile yerine getirmiş olan Sayın İlker Başbuğ’un içeride tutsak olarak pervasızca tutulduğu her bir saniye bu milletin kalbine bir iğne saplanmışçasına batıyor. Bu rezilliğe son verecek kuşaklar hazır ve Türk milletinin vereceği emri bekliyor. Geç gelen Adalet , Adalet değildir ! Adaleti yerine getirmek görevi ise maalesef günümüzde yargıç ve hakimlerden çıkmıştır. Emir kulları olarak görev yapan hukukun ve hukukçuların hiçbir üstünlüğü olamaz !

 • Özgür TANDOĞAN

  Çok kıymetli M.İlker Paşam,
  Çok harika bir eserdi, zevle okudum. Size çok teşekkür ederim.
  Atamıza gelince, Onu sevmek MİLLİ İBADETTİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.