Kapatma Davası

Dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün 4 Mart 2008 tarihinde İlker Başbuğ’a yaptığı nezaket ziyareti FETÖ mensubu savcının mütalasında kapatma davasıyla ilişkilendirilip alehte unsur olarak yer almıştır.

Osman Paksüt ile İlker Başbuğ’un tanışıklığı eskilere dayanmaktadır. İlker Başbuğ’un Belçikadaki NATO karargahında Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevini yürütürken 1995-1997 yılları arasında Osman Paksüt ile birlikte çalışmışlardır.

İkili arasındaki söz konusu ziyaret tamamen nezaket amaçlı olup kapatma davasına ilişkin iddianamenin düzenlenerek Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesinden önceki bir tarihte gerçekleşmiştir.

Osman Paksüt, gazetecilere görüşme talebinin kendisinden geldiğini ve TSK’nın Irak’ın kuzeyine yönelik başlattığı harekatın başarısından dolayı tebrik ve 27 askerin şehit olmasından dolayı başsağlığı ziyareti kapsamında gerçekleştirdiğini ifade etmiştir.

İlker Başbuğ da söz konusu haberi yalanlamış, Anadolu Ajansına yapmış olduğu açıklamada bu görüşmenin bir nezaket ziyareti olduğunu kaydetmiştir.

4 Mart 2008 tarihinde gerçekleşen bu görüşmenin, İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı’na atanması arifesinde, yani 13 Haziran 2008 tarihinde gündeme getirilmesi de düşündürücüdür.

Kaldı ki, bu görüşmenin kapatma davasına ilişkin iddianamenin düzenlenerek Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesinden önceki bir tarihte gerçekleştiği de dikkate alındığında, söz konusu iddianın ne derece mesnetsiz ve inandırıcılıktan yoksun olduğu bir kez daha görülmektedir.

30 Temmuz 2008 tarihinde, Mahkemenin 6 üyesi kapatma, 5 üyesi ise kapatmama yönünde oy kullanmış ve kapatılma istemi reddedilmişti. Askeri yargı kökenli üye Serdar Özgüldür AK Parti’nin “kapatılmaması” yönünde oy kullandığı anlaşılmıştı.

Bir Yorum

  • Serkan BAYRAKTAR

    Sayın Genelkurmay Başkanım
    Size atılmış iftiralar bize atılmış saydık ve bizi zayıflatmasından ziyade daha da güçlendirdi, şundan eminim geldikleri gibi gidecekler.
    Tarihimiz şanlı sayfalara sığmayacak kadar büyüktür, canlarıyla ve kanlarıyla bize bırakılan bu topraklar her zaman korunacak ve değeri unutulmayacaktır, seve seve yaptığım 15 ay askerlik için her zaman hazırım çünkü HER TÜRK ASKER DOĞAR VE ASKER OLARAK ÖLÜR.
    NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.