Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Kapatma Davası

Mütalaada, asılsız bir bilgi notu ve bir ziyaret baz alınarak İlker Başbuğ’un 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 2008 yılındaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması talebiyle açılan davaya etki etmeye çalıştığı iddia edilmektedir.

Ayrıca, Genelkurmayın işlettiği sitelerden biri olan irtica.org isimli sitenin 2 Ekim 2007 tarihli ana sayfasının, kapatma davası 14. Ek klasör 94. Dizisinde delil olarak dosyaya eklenmiş olması da mütalaada aleyhte unsur olarak yer almaktadır.

Bu konuları aşağıdaki ana başlıklarla inceleyelim.

  • Asılsız Bilgi Notu
  • Nezaket Ziyareti
  • Apronda Namaz Şovu

Asılsız Bilgi Notu

Başka bir dava dosyasında bulunan 51 No’lu DVD’ye atfen içinde yer aldığı iddia edilen bir Bilgi Notu’na ilişkin ileri sürülen iddiadır.

Bilgi notunda İlker Başbuğ’un, “gayri resmi iletişim danışmanı” aracılığı ile dönemin ANAP Genel Bşk. Erkan Mumcu’ya Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ve kapatma davasıyla ilgili bilgi ilettiği ve yeni bir siyasi oluşum sözü verdiği iddia edilmektedir.

Öncelikle söz konusu DVD’nin hukuki durumu sorunludur. İddia edilen DVD’nin orjinali adli emanette kırılmıştır ve yedeğinin ise daha DVD bulunmadan emniyette yedeklendiği anlaşılmıştır.

İddia edilen Bilgi Notu’nun bir gazetede 3 Haziran 2011 tarihinde yer alması üzerine aynı gün Genelkurmay yaptığı bir açıklama ile söz konusu bilgi notunun varlığını yalanlamıştır. Bilgi notunda ismi geçen ilgili taraflar da içeriğini açık bir şekilde yalanlamışlardır.

Nezaket Ziyareti

Dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün 4 Mart 2008 tarihinde İlker Başbuğ’a yaptığı nezaket ziyareti mütalaada kapatma davasıyla ilişkilendirilip alehte unsur olarak yer almıştır.

Osman Paksüt ile İlker Başbuğ’un tanışıklığı eskilere dayanmaktadır. İlker Başbuğ’un Belçikadaki NATO karargahında Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevini yürütürken 1995-1997 yılları arasında Osman Paksüt ile birlikte çalışmışlardır.

İkili arasındaki söz konusu ziyaret tamamen nezaket amaçlı olup kapatma davasına ilişkin iddianamenin düzenlenerek Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesinden önceki bir tarihte gerçekleşmiştir.

Osman Paksüt, gazetecilere görüşme talebinin kendisinden geldiğini ve TSK’nın Irak’ın kuzeyine yönelik başlattığı harekatın başarısından dolayı tebrik ve 27 askerin şehit olmasından dolayı başsağlığı ziyareti kapsamında gerçekleştirdiğini ifade etmiştir.

İlker Başbuğ da söz konusu haberi yalanlamış, Anadolu Ajansına yapmış olduğu açıklamada bu görüşmenin bir nezaket ziyareti olduğunu kaydetmiştir.

4 Mart 2008 tarihinde gerçekleşen bu görüşmenin, İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı’na atandırılması arifesinde, yani 13 Haziran 2008 tarihinde gündeme getirilmesi de düşündürücüdür.

Kaldı ki, bu görüşmenin kapatma davasına ilişkin iddianamenin düzenlenerek Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesinden önceki bir tarihte gerçekleştiği de dikkate alındığında, söz konusu iddianın ne derece mesnetsiz ve inandırıcılıktan yoksun olduğu bir kez daha görülmektedir.

Apronda Namaz Şovu

Kapatma davasında sadece bir haber, Genelkurmay Başkanlığınca işletilmiş olan bir siteden alınmıştır.

Bu haber, daha önce 29 Eylül 2007 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanmış ve söz konusu siteye, buradan alıntı yapılarak 2 Ekim 2007 tarihinde eklendiği ileri sürülen “apronda namaz şov” isimli bir haberdir.

Adı geçen haberin yayın ve siteye eklendiği tarih, İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı görevine başlamasından bir yıl kadar öncedir.

Bu gerçeğe rağmen, söz konusu iddiaya dayalı olarak, İlker Başbuğ’a suç isnat edilmesini izah etmek güçtür.

İlgili yazılar: