Ağlama Duvarı

2004 yılında, Genelkurmay 2. Başkanı iken İsrail’e resmi bir ziyaret yapmıştım. Resmi programda Kudüs’teki Ağlama Duvarı ile Mescid-i Aksa’yı ziyaret de yer almaktaydı. Ev sahibinin yaptığı tekliflere uymak ve özellikle inançlarına karşı saygılı davranmak her şeyden önce bir nezaket ve insanlık kuralıdır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun zamanında tamir ettirerek koruduğu Ağlama Duvarını ziyaret esnasında, Fatiha suresini okuyarak dua ettik. Daha sonra da Mescid-i Aksa’yı ziyaret ettik.

Karalama Kampanyası

2008 yılı Ağustos ayında Genelkurmay Başkanlığına atandırılmam beklenmekteydi. Haziran ayı içerisinde, bu atamayı engellemeye yönelik, medya üzerinden, birileri tarafından bir “karalama kampanyası” başlatıldı.

Ağlama duvarında çekilmiş fotoğrafları, kara propaganda amaçları için kullananlar, her sıkıştıklarında o fotoğraflara dört elle sarıldılar. İftiralarına, hakaretlerine devam ettiler. Mahkemedeki ilk duruşmamda, neden savunma yapmayacağımı ve hiçbir soruya cevap vermeyeceğimi açıklayan konuşmamdan sonra, tarafıma yöneltilen ilk soru Ağlama Duvarında çekilen resimle ilgili oldu.

Mescid-i Aksa’daki Fotoğraflar

Biz Müslümanlar için ayrı bir önemi olan Mescid-i Aksa’da dua ederken çekilmiş fotoğraflarımız da var, ancak kendilerinde insanların inançlarını, imanını sorgulama hakkını görenler, bu fotoğrafları görmediler.

İlker Başbuğ’un aynı İsrail gezisi sırasında Mescid-i Aksa’da dua ederken çekilmiş fotoğrafı

Hakaret ettikleri kişinin, belki de ilk defa, Türk Ordusunun en yaygın adlarından birinin de “Peygamber Ocağı” olduğunu dile getirmiş olmasına da kulaklarını tıkadılar. Çünkü onlar, kör ve sağırdırlar.

İslam dinini en son ve en mükemmel din haline getiren en önemli nedenlerden birisi, kutsal dinimizin, dini Allah ile kul arasında olan bir konu olarak kabul etmesidir. Bu nedenle, Allah ile onun kulu arasına girmeye cesaret edenler, bu yetkiyi nereden almaktadır?

Musevilik, semavi dinlerden birisi olup Kudüs’teki ağlama duvarı da kutsal bir yerdir. Bu kutsal yeri ziyaret eden herkesin Musevi olabileceklerini ileri süren cahiller, herhalde İstanbul’da Sultanahmet Camisi’ni ziyaret edip, orada dua eden herkesin de Müslüman olduğunu mu düşünüyorlar?

Türk ve Müslüman Kimliğimle İftihar Ederim

Bugün ben Türk’lüğümle ve elbette Müslüman olmamla da iftihar ederim. Aynı gezi esnasında dinimizde özel bir yeri ve anlamı olan Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmiş olmaktan mutluluk ve huzur duydum. Ancak, benim Türklüğümle ve Müslüman olmamla iftihar etmem, bu ülkenin vatandaşı olsun olmasın farklı etnik köken veya dini inanca sahip olan kimseleri küçümseme ve onların bu durumlarını sorgulama hakkını da bana vermez.

Bu iftiracıları Allah’a havale etmenin yanında, yasal zeminde de mücadelemiz devam etmektedir ve edecektir. Bu kapsamda, Silivri 2. Sulh Ceza mahkemesi, 2 Ekim 2013 günü, Ağlama Duvarında çekilen fotoğraf üzerinden facebook isimli sitede yapılan hakaret içeren beyanlar nedeniyle yargılanmakta olan üç kişinin TCK’nun 125. maddesi gereğince “hakaret suçunu” işlediklerinden dolayı cezalandırılmalarına karar verdi.

Her şeye rağmen, Türkiye’de adalet dağıtan yargıçlar da var.

10 yorum

 • İSLAM ARSLANOĞLU

  AK PARTİYE OY VERMİŞ EMEKLİ BİR EMNİYET MENSUBU OLARAK BU KONUDA SİZE HAK VERİYORUM BENDE BİR MÜSLÜMAN OLARAK ANLAMA DİNLEME VE MERAK ETTİĞİM İÇİN YURT DIŞINDA KİLİSE ZİYARETİ YAPTIM YANİ BEN ŞİMDİ HRİSTİYANMI OLDUM SİZİN AĞLAMA DUVARINI ZİYARETİNİZ HATTA DUA ETMENİZ DAHADA İLERİ GİDEYİM DİN DEĞİŞTİRİP MUSEVİ BİLE OLSANIZ BUNUN YARGILANDIĞINIZ SUÇ İSNADI İLE NE ALAKASI VAR ONUDA ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM SAYIN CUMHURBAŞKANININ DERS KİTAPLARINDA BİLE OKUTULAN BİR ŞİİR YÜZÜNDEN CEZAEVİNE GİRMESİ İLE BU KONUDA SİZE YAPILAN YARGILAMA PARALELLİK GÖSTERİYOR

 • Kemal özdemir

  Benim cumhurbaşkanım ilker BAŞBUĞ dur

 • Mehmet Beyhan

  Çok kıymetli Genel Kurmay Başkanım,
  ağlama duvarıyla ilgili yazınızı okuyunca, sevinçle hüznü bir arada yaşadım.
  Sevindim, çünkü halkın büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülke de Genel Kurmay Başkanlığı gibi bir makama gelen birinin Müslüman olması, sadece zatı-aliniz’le Allah arasında bir mesele olmadığını söylemek isterim. Çünkü herhangi biri değilsiniz.. Siz benim, onun, onların, yani bizim, yani milyonların Genel Kurmay Başkanısınız..Duygusal anlamda benimle aynı inancı paylaşan birine ancak güvenebilirim..Çünkü size, canımızı, namusumuzu, onurumuzu, değerlerimizi teslim ediyoruz. Zatı-aliniz daha iyi bilirler, bu sadece bizim için değil tüm dünyada böyledir. Tarihe meraklı bir kardeşinim, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir devlet kendisiyle aynı değerleri paylaşmayan birine değerlerini emanet etmemiştir.
  Hüzünlendim, çünkü görüyorum ki, siz bir Müslümansınız ve insan onuruna yakışmayan bir iftiraya uğramışsınız ve ne yazık ki, bende o haberleri okuyunca, hakkınızda şüpheye düşmüş ve milyonlar gibi bende üzülmüştüm…
  Hakkınızda kesin bir bilgimiz olmadığı halde, yanlış zanlara kapıldığımız için özür diliyorum ve hakkınızı helal etmenizi istiyorum.
  Ancak sizden de böyle bir iftira karşısında, bu ülkenin milyonları neden hakkınızda hemen şüphe düştüğünü sorgulamanız gerektiğini düşünüyorum..Ordu gücünü eline geçirenlerin, sizinde belirtiğiniz gibi güzel dinimizin gereklerini yerine getirenlere karşı geçmişteki uygulamaların bir etkisi yok mu?
  Açıklamalarınızı çok kıymetli buluyor, sizi muhabbetle selamlıyorum..
  Note: Kitabınızı ilgiyle okudum, çok istifade ettim. Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum..

 • Birgül Özkaya

  Sayın M.İlker Başbuğ,

  Öncelikle bu aziz ve değerli vatanın bir bireyi olarak size minnettarlığımızı sunarım. Mevcudiyetimizin teminatı olan TSK ile gurur duyuyoruz. Ordumuza kurulan hain kumpasların başlangıcından itibaren takipçisiyiz. Ve sizlere kompla kurulanları Allah’a havale ediyoruz.
  Zulüm ve haksızlığa uğramanıza rağmen onurlu duruşunuz bizlere güç veriyor, gelecek güzel günlere olan inancımızı koruyor. Böyle bir açıklama içeren yazıyı yazmak durumunda kalmanız bile bizleri üzüyor. Bir konuşmanızda ‘ Doğru tedavi için, doğru teşhis gerekli’ demiştiniz. Analiz yeteneğiniz,problem çözme kabiliyetiniz, cesaretiniz ve daha birçok alandaki üstün bilgilerinizle ile ülkemizin size ihtiyacı var. Ordumuzun tekrar eski gücüne kavuşması için duacıyız. Ve biliyoruz TSK olmadan biz olamayız. Büyük resmi görmeye işaret ettiniz. Buz dağının altını şahsınız sayesinde gördük bildik anladık. Dış güçlerin görmek istedikleri tablo, birbirine düşmüş bir türk ordusu halkı.
  Sizler zulüm ve haksızlıkla onurla mücadele ederken bizler sizlerin duacılarınızdık ve olmayada devam edeceğiz.

  Saygı ve Sevgilerimle

 • yüreğinize sağlık ilker abi

 • Komutanım sizi tarih yazacaktır ve unutmayacaktır. Tarihi yazanlar tarihi yapanlara sadık kalmadıkça insanlık bambaşka hal alır. Rabbim memleketimizi her türlü tehlikelerden korusun.

 • Türk Milleti,
  Mertliği, Cesareti ve Kararlığı takip eder. Bu yanınızı kaybetmeyin. Sonuna kadar yanınızdayız.

 • Fahrettin Boztepe

  Asil Başbuğ paşam. Türk ulusunun size olan sevgisi ve güveni tam. Uzun ömürler dilerim.. Saygılarımla

 • Aybars komutan

  Sayın Komutanım, Öncellikle maduriyetiniz yüzünden ,boşu boşuna yattığınız hapis günleriniz beni çok üzmüştü hala aklıma geldikçe sinirle üzülürüm, Askerlerin özel mahkemelerde yargılanmasını söyleyen kişileri hedef göstermeniz, Devletimiz adına FETÖ ile mücadele anlamında klavuz bir harekettir, Sayın Cumhurbaşkanımızında kalkıp Size dava açın demesi, bu iş Boru göstermeye benzemez demesi, Savcı Özü benim savcım arkasında ben varım demkle farkı yoktur inan Sayıın Erdoğana olan güvenim çok zedelendi, oy verdiğim partide Devletimizin bekaası için destek vermektedir,Bende Bir MHP li olarak Milli politikalarda Hükümeti destekliyorum, ama o açıklaması beni çok zedeledi, Bu ülke için kim kılıç sallıyorsa bu vatandaş arkasındadır.
  Saygılarımla

 • Bu yazınızı okuyunca çok hüzünlendim. Zira bahsettiğiniz dönemde ağlama duvarı resmini görünce çok şaşırmış ve üzülmüştüm fakat konuyu sizden detaylı öğrenince size haksızlık yapıldığını farkettim. Hakkınızı helal edin, bazı insanlar vardır hayat boyu çok yanlış anlaşılırlar ve bunları düzeltmekle uğraşırlar, Allah yardımcınız olsun, çok şükür ki dağ gibi sağlam bir iradeniz ve olaylara sekinetle yaklaşan bir mizacınız var. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.