Armenian Accusations and the Truths

Armenian Accusations and the TruthsWhile I was the Deputy of the Secretary General of the National Security Council, I had the chance of examining in depth the Armenian issue. Discussing the dimensions of the problem with the specialist, we thought about what could be done.

During this process, we had some findings:

In order to cope effectively with the so-called Armenian genocide accusations, it was necessary to plan, coordinate and control counter activities from a central place. For this purpose, the establishment a council was adviced to the Council of Ministers. Council was formed and started to work.

There were so many books written about the Armenian matter. However, the historical researches should be saved from untidiness and they should be carried out in a planned and programmed fashion.

Years later, I decided to turn my knowledge and recommendations on the Armenian matter into a book. This book should had two properties. It must be written in a way such that the book, which covers this complex matter, was read easily and those who read it after should be able to discuss the matter everywhere with everyone.

How much have I achieved this difficult goal? I leave to the readers’ opinion.

On January 2015, my book titled “What Kind of A Turkey” was published. I do not know how much it is right to publish a new book just a couple of months after. However, I decided to introduce this book, as 2015 being the 100th anniversary of the “Relocation”, in order to contribute to the debates.

This book is consisted of three parts:
In first part; Historical aspect of the Armenian matter is examined. In this part, it was tried to make clear in what circumstances and why the relocation decision was given and how relocation was carried out. This part also includes an assessment of the “Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.”

The second part of the book covers the truths against the Armenian accusations directed at Turkey. There are several books which Armenians refer to, in order to impose their ideas to world public opinion. “Blue Book” comes first among these books. Ambassador Morgenthau’s Story, The Memoirs of Naim Bey by Aram Andonian are other books referred by Armenians. Although it is known and stated that these books have been written to serve as a propaganda tool, it is a fact that not many people have enough discussion level of knowledge on these books. Thus, in this part, it was tried to present information to readers at a certain level.

When Armenian matter is spoken, we should also remember the extraordinary studies of Justin McCarthy regarding this matter.

The third part of the book covers the assessment and conclusion reached. It was tried in this part to make recommendations based on knowledge and experience.

İlker Başbuğ

2015 April, İstanbul

8 comments

 • Eserlerinizle gerçeklerinizi onurunuzu vatan sevginizi gelecek nesillere biz aktarmaya hazırız paşam öğretmenlik mesleğime başladıgim bu yıl ve omrumun sonuna kadar mücadele edecegim nesil sizi taniyacak Allahim size uzun ömürler versin sizi cok seviyorum Genel Kurmayimiz Paşamiz Saygilarimla

 • Şevket Saçmacıoğlu

  Allah size sağlıklı uzun ömür versin.

 • Bu kadar net öz bilgiyi sade bir dille anlatma çabanız için teşekkürler. Hem tarihi hem de zamanı yorumlama yetiniz ve tarafsız yazımınız sayesinde okudukça daha çok keyif alıyor ve öğreniyorum. Lütfen cumhuriyet değerlerimize karşı olanların karşısında daha da donanımlı olmamız için erken cumhuriyet dönemi ile ilgili eserlerinizi de biran önce bu topluma kazandırın. Saygılarımla.

 • Uzun zamandır Ermeni İsyanıyla ilgili bir araştırma yapıyorum fakat arşivlere ulaşmam çok zor oluyordu.Sizin sayenizde gölgede kalan bir bölüm aydınlanmış oldu.Sonsuz teşekkürler ve saygılar.

 • Çok değerli Komutanım,
  Merhaba.

  4. Kitabınızı da böylelikle okudum.Tebrik ederim.
  ”20.Yüzyılın En büyük Lideri:Mustafa Kemal” ve ”20.Yüzyılın En büyük Lideri:Atatürk” isimli kitaplarınızı en sona bıraktım.Atamızı, sizin kelimelere aldığınız eserinizden okumak için sabırsızlanıyorum.
  Umarım en kısa zamanda bizleri, yeni Eserlerinizle buluşturursunuz.
  En iyi dilekler hep sizinle olsun.

 • İyi günler, kitabınızı aldım,hafızamda kalsın diye tekrar tekrar geriye dönüp okudum.Dediğiniz gibi kitabınızı okuyan, Ermeni suçlamaları konusunda ülkelerin-insanların söylediği bütün yalanları ve bunların doğrularını öğreniyor.Ayrıca bu konuyla ilgili yazdığınız tarihsel bilgiler çok faydalı.
  Kitabınızın ingilizcesini D&R’da aradım fakat raflarda göremedim,ingilizce basımı yok mu acaba şayet yoksa ingilizcesi basılıp dünyaya dağıtımı yapılabilir mi?Bu sayede daha fazla insan gerçek gerçekleri okuyup öğrenmiş olur.
  Saygılarımla.

 • Pasam..
  Bugün CNN deki konuşmanizin tamamini dinledim… Keşke tekrar ordunun basina geçseniz..
  Saygilarimla

 • Kitabın içeriği ne kadar dolu olsa da sürekli tekrara düşmesi ve yetersiz üslubu yüzünden okumakta oldukça zorlandım. Fakat kitap amacına ulaşmış.

Leave a Reply

Your email address will not be published.