Wailing Wall

During the first trial, right after I did explain why I will not defend myself but remain silent and will not answer any questions, the court’s first question to me was about a picture of me which was taken by the “Wailing Wall.” I still do not understand what this question bore to the charges leveled against me in the trial.

However, this matter is still being used by some people on social media intensely. Legal measures are been taken for those that are necessary. In addition to that, the release of the following statement has become an obligation.

One of the reasons that Islam is the final and most perfect religion is because it views religion solely as a matter between God and the individual. For that reason, where do those who dare to intervene between God and his creatures derive this authority from?

Judaism is one of the Abrahamic religions, and the Wailing Wall in Jerusalem is a sacred place.

Do the ignorant individuals who propound that everyone who visits this sacred place could be Jewish also think that everyone who visits the Sultanahmet Mosque in Istanbul and pray there are Muslims, too?

I take pride in my Turkish and Muslim identity, and I also paid a visit to the al-Aqsa Mosque during the same trip to Jerusalem and felt relieved.

That I take pride in my Turkish and Muslim identity, however, does not bestow upon me the right to belittle or question other people of different ethnic roots or religious faiths, regardless of whether they are this citizens of this country or not. Everyone ought to be able to vaunt and take pride in being a member of the Turkish nation and their own ethnic roots and religious faith.

As far as I am concerned, questioning people’s faith and ethnic roots constitutes a crime against humanity.

Gen. (Ret.) M. İlker Başbuğ

(The first question directed to the former general by the investigating court reportedly concerned a photo of him standing in front of the Wailing Wall, which appeared in an extreme right-wing daily in 2008 under the title “A Civil Servant at the Wailing Wall.” – Hurriyet Daily News)

10 comments

 • AK PARTİYE OY VERMİŞ EMEKLİ BİR EMNİYET MENSUBU OLARAK BU KONUDA SİZE HAK VERİYORUM BENDE BİR MÜSLÜMAN OLARAK ANLAMA DİNLEME VE MERAK ETTİĞİM İÇİN YURT DIŞINDA KİLİSE ZİYARETİ YAPTIM YANİ BEN ŞİMDİ HRİSTİYANMI OLDUM SİZİN AĞLAMA DUVARINI ZİYARETİNİZ HATTA DUA ETMENİZ DAHADA İLERİ GİDEYİM DİN DEĞİŞTİRİP MUSEVİ BİLE OLSANIZ BUNUN YARGILANDIĞINIZ SUÇ İSNADI İLE NE ALAKASI VAR ONUDA ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM SAYIN CUMHURBAŞKANININ DERS KİTAPLARINDA BİLE OKUTULAN BİR ŞİİR YÜZÜNDEN CEZAEVİNE GİRMESİ İLE BU KONUDA SİZE YAPILAN YARGILAMA PARALELLİK GÖSTERİYOR

 • Benim cumhurbaşkanım ilker BAŞBUĞ dur

 • Çok kıymetli Genel Kurmay Başkanım,
  ağlama duvarıyla ilgili yazınızı okuyunca, sevinçle hüznü bir arada yaşadım.
  Sevindim, çünkü halkın büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülke de Genel Kurmay Başkanlığı gibi bir makama gelen birinin Müslüman olması, sadece zatı-aliniz’le Allah arasında bir mesele olmadığını söylemek isterim. Çünkü herhangi biri değilsiniz.. Siz benim, onun, onların, yani bizim, yani milyonların Genel Kurmay Başkanısınız..Duygusal anlamda benimle aynı inancı paylaşan birine ancak güvenebilirim..Çünkü size, canımızı, namusumuzu, onurumuzu, değerlerimizi teslim ediyoruz. Zatı-aliniz daha iyi bilirler, bu sadece bizim için değil tüm dünyada böyledir. Tarihe meraklı bir kardeşinim, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir devlet kendisiyle aynı değerleri paylaşmayan birine değerlerini emanet etmemiştir.
  Hüzünlendim, çünkü görüyorum ki, siz bir Müslümansınız ve insan onuruna yakışmayan bir iftiraya uğramışsınız ve ne yazık ki, bende o haberleri okuyunca, hakkınızda şüpheye düşmüş ve milyonlar gibi bende üzülmüştüm…
  Hakkınızda kesin bir bilgimiz olmadığı halde, yanlış zanlara kapıldığımız için özür diliyorum ve hakkınızı helal etmenizi istiyorum.
  Ancak sizden de böyle bir iftira karşısında, bu ülkenin milyonları neden hakkınızda hemen şüphe düştüğünü sorgulamanız gerektiğini düşünüyorum..Ordu gücünü eline geçirenlerin, sizinde belirtiğiniz gibi güzel dinimizin gereklerini yerine getirenlere karşı geçmişteki uygulamaların bir etkisi yok mu?
  Açıklamalarınızı çok kıymetli buluyor, sizi muhabbetle selamlıyorum..
  Note: Kitabınızı ilgiyle okudum, çok istifade ettim. Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum..

 • Sayın M.İlker Başbuğ,

  Öncelikle bu aziz ve değerli vatanın bir bireyi olarak size minnettarlığımızı sunarım. Mevcudiyetimizin teminatı olan TSK ile gurur duyuyoruz. Ordumuza kurulan hain kumpasların başlangıcından itibaren takipçisiyiz. Ve sizlere kompla kurulanları Allah’a havale ediyoruz.
  Zulüm ve haksızlığa uğramanıza rağmen onurlu duruşunuz bizlere güç veriyor, gelecek güzel günlere olan inancımızı koruyor. Böyle bir açıklama içeren yazıyı yazmak durumunda kalmanız bile bizleri üzüyor. Bir konuşmanızda ‘ Doğru tedavi için, doğru teşhis gerekli’ demiştiniz. Analiz yeteneğiniz,problem çözme kabiliyetiniz, cesaretiniz ve daha birçok alandaki üstün bilgilerinizle ile ülkemizin size ihtiyacı var. Ordumuzun tekrar eski gücüne kavuşması için duacıyız. Ve biliyoruz TSK olmadan biz olamayız. Büyük resmi görmeye işaret ettiniz. Buz dağının altını şahsınız sayesinde gördük bildik anladık. Dış güçlerin görmek istedikleri tablo, birbirine düşmüş bir türk ordusu halkı.
  Sizler zulüm ve haksızlıkla onurla mücadele ederken bizler sizlerin duacılarınızdık ve olmayada devam edeceğiz.

  Saygı ve Sevgilerimle

 • Komutanım sizi tarih yazacaktır ve unutmayacaktır. Tarihi yazanlar tarihi yapanlara sadık kalmadıkça insanlık bambaşka hal alır. Rabbim memleketimizi her türlü tehlikelerden korusun.

 • Türk Milleti,
  Mertliği, Cesareti ve Kararlığı takip eder. Bu yanınızı kaybetmeyin. Sonuna kadar yanınızdayız.

 • Asil Başbuğ paşam. Türk ulusunun size olan sevgisi ve güveni tam. Uzun ömürler dilerim.. Saygılarımla

 • Sayın Komutanım, Öncellikle maduriyetiniz yüzünden ,boşu boşuna yattığınız hapis günleriniz beni çok üzmüştü hala aklıma geldikçe sinirle üzülürüm, Askerlerin özel mahkemelerde yargılanmasını söyleyen kişileri hedef göstermeniz, Devletimiz adına FETÖ ile mücadele anlamında klavuz bir harekettir, Sayın Cumhurbaşkanımızında kalkıp Size dava açın demesi, bu iş Boru göstermeye benzemez demesi, Savcı Özü benim savcım arkasında ben varım demkle farkı yoktur inan Sayıın Erdoğana olan güvenim çok zedelendi, oy verdiğim partide Devletimizin bekaası için destek vermektedir,Bende Bir MHP li olarak Milli politikalarda Hükümeti destekliyorum, ama o açıklaması beni çok zedeledi, Bu ülke için kim kılıç sallıyorsa bu vatandaş arkasındadır.
  Saygılarımla

 • Bu yazınızı okuyunca çok hüzünlendim. Zira bahsettiğiniz dönemde ağlama duvarı resmini görünce çok şaşırmış ve üzülmüştüm fakat konuyu sizden detaylı öğrenince size haksızlık yapıldığını farkettim. Hakkınızı helal edin, bazı insanlar vardır hayat boyu çok yanlış anlaşılırlar ve bunları düzeltmekle uğraşırlar, Allah yardımcınız olsun, çok şükür ki dağ gibi sağlam bir iradeniz ve olaylara sekinetle yaklaşan bir mizacınız var. Saygılarımla

Leave a Reply

Your email address will not be published.