Org. Başbuğ’un 42 site’yi kapattırmak dışında herhangi bir ilgisi yok

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünce hazırlanmış olan tespit tutanağına göre irtica.org isimli siteden yalnızca bir tane haber 2007 yılında açılan kapatma davası iddianamesinin ek delil klasörüne girmiştir.

O tek haberin de anılan siteye Org. Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olmasından bir yıl kadar önceki bir tarihte Cumhuriyet Gazetesi’nin 29 Eylül 2007 tarihli nüshasından kaynağı belirtilerek alınmış olduğu görülebilecektir.

Bazı basın yayın organlarında “kapatma davasının ek klasörlerinde irtica.org sitesinden alınmış 13 haber vardır” şeklinde iddialar yer aldığı görülmüştür. Ancak tespit tutanağında, yukarıda bahsi geçen bir haber dışında herhangi birinin Genelkurmay Başkanlığı’nca işletilen sitelerden alındığına dair bir tespit bulunmamaktadır.

Ayrıca, kapatma davasına ait dosya ve ekinde bulunan klasörlere Genelkurmay Başkanlığı’nca işletilen sitelerden tek haber alındığına dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17 Ocak 2012 tarihli yazısı da mevcuttur.

İşte o yanlış değerlendirilen 12 haber:

[flagallery gid=7 w=100% h=600 name=Galeri]

42 site’yi kapattırmak dışında Org. Başbuğ’un herhangi bir ilgisi yoktur. Bu konu detaylı bir şekilde İddialar kısmında anlatılmaktadır.